Ty mnie nie rozumiesz


Autorka: Tara Porter
Wydawnictwo: Muza

 

Książka brytyjskiej psycholożki klinicznej, która pracuje w placówkach medycznych i pisze o zdrowiu psychicznym młodzieży w dodatku edukacyjnym „The Timesa”, to przyjazny przewodnik dla nastolatek i młodych kobiet, który podpowiada, jak poruszać się w „świecie młodej kobiecości”.

Autorka zaprasza młode czytelniczki do podróży w głąb własnej psychologii, od pierwszych dni i kształtowania się relacji przywiązania z rodzicem, przez czas dojrzewania do wczesnej dorosłości. Przeprowadza je przez ważne części życia, jakimi są: emocje i uczucia, rodzina, przyjaciółki, edukacja, odżywianie się, nowe technologie oraz relacje romantyczne. Omawiając te tematy porusza wiele problemów dotykających współczesne nastolatki, takich jak na przykład fobia społeczna, toksyczne relacje, lęk i zamartwianie się, presja społeczna, samotność, zaburzenia odżywiania, cyfrowe nękanie, kradzież tożsamości, uzależnienie czy perfekcjonizm. Podejmuje też kwestie dotyczące seksualności i LGBTQ+.

Przewodnik oparty jest na doświadczeniach klinicznych autorki oraz fikcyjnych historiach dziewczyn stworzonych na bazie prawdziwych rozmów z pacjentkami. Opisane tu przykłady są punktem wyjścia do omówienia rozmaitych koncepcji psychologicznych, typowych problemów wieku dojrzewania, pozytywnych i negatywnych strategii postępowania, wyzwań, jakim stawiają czoła współczesne nastolatki wchodzące w dorosłość, a także fundamentów zdrowia psychicznego. Książka zawiera również zestaw narzędzi pozwalających zrozumieć siebie oraz traktować siebie z życzliwością i współczuciem (głównym przesłaniem tej książki są słowa: bądź dla siebie dobra).

Publikacja zawiera przypisy końcowe oraz czarno-białe ilustracje. Warta uwagi, wyważona, napisana z empatią, bezpośrednim, lekkim stylem lektura. Można ją również polecać rodzicom. Okładka miękka, klejona. Polecam.