Lot jaskółek

Autorka: Hilary McKay                                    Wydawnictwo Dwie Siostry

Poziom: BD III

https://wydawnictwodwiesiostry.pl/

Kontynuacja „Wojny skowronków”, jednej z najlepszych antywojennych powieści dla młodszych nastolatków ostatnich lat. W fabule przewijają się postaci pamiętane z części pierwszej: Clarry, Vanessa, Peter, Rupert. Ich wątki są rozwijane i dopowiadane. Z tego powodu warto zachować kolejność wydawniczą w lekturze, aczkolwiek bohaterowie pierwszego planu są nowi, młodsi o generację. Mowa o Ruby i Kate z Anglii oraz Eriku i Hansie z Niemiec. Hilary McKay montuje ich perypetie równolegle, przedstawia czytelnikom bohaterów żyjących jeszcze w zwyczajnym świecie, na kilka lat przed II wojną światową. Bo właśnie ten historyczny przełom stanie na drodze ku szczęściu i realizacji marzeń w „Locie jaskółek”.

W „Wojnie skowronków” autorka sięgnęła po motyw I wojny światowej, zdecydowanie – jeśli można tak powiedzieć – mniej znanej, zwłaszcza przez młode pokolenia. Z wydarzeniami z lat 1939-1945 może być niedługo podobnie, skoro młodzi Polacy coraz rzadziej kojarzą stan wojenny. Wrzesień 1939 roku okaże się kilkuletnią wyrwą w życiorysie bohaterów. Polscy czytelnicy otrzymują przy okazji możliwość poznania niepolonocentrycznej perspektywy w literackim portretowaniu wojny. Postaci z „Lotu jaskółek” wiedzą o Polsce niewiele albo nic. A to przecież od nas się zaczęło. Erik i Hans po wstępnym praniu mózgu przez ideologię nazistowską wyruszają w świat jako lotnicy. Trafiają wprost w wojenną hekatombę podczas nalotów na Anglię. W ten sposób losy tych młodych chłopców splotą się z Ruby i Kate, doświadczających z pozycji ziemskiej bombardowań i ewakuacji.

Pacyfistyczna wymowa powieści jest wyczuwalna w niemal każdej scenie, niemniej należy podkreślić, że groza wojny została podporządkowana percepcji wrażliwego nastolatka. McKay unika eskalowania przemocy. Cały czas jednak powieść spełnia funkcję prozatorskiej lekcji historii i to z prawdziwego zdarzenia. Takich w szkole raczej nie ma i nie będzie. Na końcu znajdują się stosowne objaśnienia i drzewo genealogiczne bohaterów. Oprawa twarda, szyta.