Wróżkowy ogród


Autorka: Georgia Buckthorn
Wydawnictwo: Świetlik
Poziom: BD O/I

 

 

Debiutancka książka dla dzieci brytyjskiej redaktorki i autorki to urocza, poruszająca wyobraźnię małych czytelników bajka o ochronie środowiska.

Bohaterką opowieści jest mała miłośniczka wróżek, Mimi, która marzy, aby te niezwykłe istoty zamieszkały w jej ogrodzie. Pragnie stworzyć dla nich idealne miejsce do zamieszkania, toteż codziennie z zapałem zagrabia zeschłe liście, wyrywa chwasty i spryskuje rośliny środkiem do zwalczania owadów. Przygotowuje też dla nich maleńkie, śliczne domki, ale do żadnego z nich nikt się nie wprowadza. Rozczarowana, zasmucona dziewczynka w końcu odkrywa, dlaczego tak się dzieje. Otóż dowiaduje się, że dawniej wróżki lubiły jej ogród, kiedy był jeszcze dziki i naturalny, ale odkąd jest on tak starannie uporządkowany, nie widzą już w nim dla siebie miejsca. W dodatku nie znoszą oprysków, które szczególnie szkodzą ich pupilkom gąsienicom. Mimi uświadamia sobie swój błąd i od tej pory dba o ogród w taki sposób, aby był miejscem przyjaznym dla wszystkich stworzeń.

Autorka w sprytny sposób za pomocą wróżkowej historii przemyca ważne kwestie związane z ochroną przyrody, a przy okazji porusza temat perfekcjonizmu. Czytelników urzekną magiczne, subtelne, pełne uroczych szczegółów ilustracje w soczystej, letniej palecie kolorów przeplatającej się z fioletami nocy, które wspaniale oddają magię wróżek, urok ogrodu i dziecięcą fantazję (stworzyła je włoska ilustratorka Isabella Mazzanti). Na końcu książki znajdują się porady, jak założyć ogród przyjazny wróżkom, oraz instrukcja, jak krok po kroku zrobić domek dla wróżek.

Pozycja ukazała się w ramach serii wydawniczej „Blisko Natury”. Wykonana została z ekologicznego papieru. Okładka twarda, szyta. Polecam.