Chaos i spółka na tropie


Autor: Marek Stelar
Wydawnictwo: Frajda
Poziom: BD II

 

Marek Stelar, popularny autor powieści kryminalnych dla dorosłych, tegoroczny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru, debiutuje jako twórca literatury dziecięcej. Proponuje młodym czytelnikom cykl detektywistyczny o przygodach Wojtka, Karoli i Chaosa – psa mówiącego ludzkim głosem.

W pierwszym tomie poznajemy bohaterów i śledzimy ich pierwszą zagadkę kryminalną. Tytułowy Chaos jest owczarkiem belgijskim, który przez dziesięć lat pracował jako pies patrolowo-tropiący w szczecińskiej komendzie policji. Po przejściu na emeryturę zamieszkał w domu swojego przewodnika i opiekuna – policjanta Pawła, który jest tatą dwunastoletniego Wojtka.

Chaos zaprzyjaźnia się z Wojtkiem i zdradza mu, że potrafi mówić ludzkim głosem. W czasie wakacji wyjeżdżają razem do Świeradowa-Zdroju, gdzie poznają jedenastoletnią Karolę, która również zostaje wtajemniczona w sekret Chaosa. Wspólnie zakładają biuro detektywistyczne Chaos i spółka, a przedmiotem ich pierwszej sprawy jest kradzież cennych monet z kolekcji pana Kłopotki. Trójka detektywów w tajemnicy przed dorosłymi podąża tropem groźnej szajki.

Autor w przygodową fabułę zgrabnie wplata ciekawostki o pracy psów policyjnych i kolekcjach numizmatycznych. Znakomicie oddaje też wakacyjny klimat i urok Świeradowa-Zdroju.

Wciągająca, wartościowa, dobrze napisana i skonstruowana książka detektywistyczna. Idealna propozycja dla starszych dzieci i młodszych nastolatków. Zawiera czarno-białe ilustracje. Okładka twarda, szyta. Polecam.