Polacy na emigracji. Dlaczego i po co wyjeżdżamy


Autorka: Agnieszka Kołodziejska
Wydawnictwo: WAB

Książka dziennikarki radiowej i telewizyjnej, prowadzącej program „Polacy za granicą” to reportaż o Polakach, którzy wybrali życie za granicami Polski. Autorka opisuje losy osób żyjących w różnych zakątkach globu, zarówno w tradycyjnych miejscach emigracji, czyli Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, jak również w tych mniej oczywistych, jak Chiny, Brazylia, Jamajka czy Pakistan.

Książka podzielona jest na dziewięć rozdziałów, z których każdy poświęcony jest innemu aspektowi życia na obczyźnie. Pierwszy rozdział opisuje przyczyny wyjazdów i początki życia w nowym kraju. Motywacje kierujące opuszczającymi Polskę są bardzo różne – od pogoni za lepszym życiem poprzez miłość do pasji podróżniczej. Kolejne rozdziały odnoszą się do m.in. do pracy, miłości i związków, życia codziennego, posiadania i wychowania dzieci. Czytelnik poznaje blaski i cienie życia poza granicami kraju przez pryzmat wielu osób, np. Dari i Adriana, którzy z wielką determinacją walczyli o swoje miejsce w Belgii, czy Marleny i Michała, żyjących na Florydzie milionerów.

Dobrze napisana, ciekawa książka, oparta na autentycznych rozmowach z naszymi rodakami, którzy postanowili wieść swoje życie na emigracji. Okładka miękka, klejona. Polecam.