Dynamiczny mózg. Historia nieustannych przeobrażeń


Autor: David Eagleman
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

 

 

 

Książka amerykańskiego neurobiologa, pracującego na Uniwersytecie Stanforda to fascynująca opowieść o mózgu.

Ten najbardziej skomplikowany organ naszego ciała odpowiada za to, kim jesteśmy, co robimy, co odczuwamy oraz jak postrzegamy świat. Badania naukowe wskazują, że to swoiste centrum zarządzania człowiekiem jest bardzo plastyczne i dość szybko przystosowuje się do tego, co dzieje się z naszym ciałem. Autor przedstawia historie różnych osób, które straciły kończyny i ich mózg zareagował na zmianę budowy ludzkiego ciała poprzez przeorganizowanie swoich struktur.

Jednym z najlepiej obrazujących plastyczność mózgu przykładów jest historia chłopca, który chorował na przewlekłe zapalenie mózgu, co powodowało liczne i długotrwałe ataki padaczkowe. Jedyną nadzieją na poprawę stanu dziecka była operacja usunięcia zaatakowanej przez chorobę półkuli mózgu. Rodzice zdecydowali się na ten ryzykowny krok, po którym chłopiec musiał od początku uczyć się mówić i chodzić, ale już po trzech miesiącach rehabilitacji wrócił do sprawności sprzed zabiegu. Obecnie dorosły już mężczyzna prowadzi normalne życie, pracując w restauracji, a jedynymi pozostałościami po operacji jest niedowład prawej ręki oraz prawie niewidoczne utykanie.

Ciekawa, dobrze napisana książka o wielkich możliwościach ludzkiego mózgu i ciągłym procesie zmian, które zachodzą w naszych głowach. Okładka miękka, klejona. Polecam. Poprzednio na liście: „Mózg incognito. Wojna domowa w twojej głowie” p. 21/2012.