Pozdrowienia z Wodorostowego Lasu


Autorka: Megumi Iwasa
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Poziom: BD I

 

Czwarta część cyklu opowiadającego o przygodach i korespondencyjnych przyjaźniach zwierząt z Morza Wielorybiego, pióra japońskiej autorki książek dla dzieci i graficzki; poprzednio: „Pozdrowienia z Uchatkowej Wyspy” p. 8/2023.

Fabuła prezentowanego tomu koncentruje się na perypetiach wydry wędrownej, Wydrzysława Chybotki, który samotnie mieszka w Wodorostowym Lesie. Bohater lubi spokojne życie w pojedynkę, ale chciałby, żeby od czasu do czasu ktoś go odwiedzał. Jest więc bardzo podekscytowany, gdy nieoczekiwanie do Wodorostowego Lasu przybywa wędrowny żółw morski Żółwisław, który w dodatku chce u niego przez kilka dni nocować.

Początkowo wizyta sympatycznego, uprzejmego żółwia sprawia mu dużą radość, ale po pewnym czasie robi się wobec niego podejrzliwy. Szczególnie intryguje go, co jego tajemniczy gość nosi w swoim plecaku, z którym nigdy się nie rozstaje. Gdy docierają do niego plotki, że w okolicy grasuje „dżentelmen włamywacz” Zwodzisław, postanawia zdemaskować nowego znajomego. Jednak prawda okazuje się zupełnie inna od tego, co mu się wydawało (czytelnicy poznają tu poruszającą historię żółwia).

Autorka, wplatając w przygodową fabułę wątek detektywistyczny, tworzy ciekawą, trzymającą w napięciu opowieść, która skłania też do refleksji. Bohaterowie bowiem w obawie przed złodziejem postanawiają pilnować tego, co dla nich najcenniejsze, i okazuje się, że dla każdego z nich są to rzeczy niematerialne.

Książka w obrazowy sposób pokazuje też, jak rozprzestrzenia się plotka i do czego może ona prowadzić. Z ciepłym, barwnym tekstem, w który wplecione zostały odręcznie pisane listy bohaterów oraz pamiętnik żółwia, znakomicie współgrają urocze, subtelne ilustracje. Prezentowana minipowieść doskonale sprawdzi się jako lektura dla początkujących czytelników, jak i nieco starszych. Oprawa twarda, szyta. Polecam.