Jak dogadać się z rodzeństwem


Autorka: Dawn Huebner
Ilustratorka: Kara McHale
Wydawnictwo: ToTamto

 

Kolejna książka amerykańskiej psycholożki klinicznej specjalizującej się w terapii wsparcia dla dzieci z problemami lękowymi, autorki nagradzanych poradników dla dzieci i ich rodziców; poprzednio na liście: „Stało się coś złego. Jak radzić sobie ze złymi wiadomościami” p. 10/2022.

Tym razem doktor Dawn Huebner podpowiada młodym czytelnikom, jak poprawić relacje z rodzeństwem i wzmocnić z nim więzi. Przede wszystkim zaleca zmienić okulary „Rodzeństwo jest do bani”, które wywołują w noszącej je osobie złość, na okulary „Pełen luz”, które pozwalają nie przejmować się pewnymi sprawami. Następnie tłumaczy, jak postępować w kontaktach z rodzeństwem, jak radzić sobie z emocjami oraz jak rozwiązywać problemy. Analizuje tu konkretne przykłady, opisuje przydatne umiejętności, przedstawia też narzędzia do radzenia sobie z rozwiązywaniem konfliktów oraz niezawodne sposoby ograniczania rywalizacji między rodzeństwem.

Książka jest napisana lekkim, przyjaznym, obrazowym stylem oraz wzbogacona wyrazistymi,  czarno-białymi ilustracjami angielskiej graficzki i ilustratorki. Przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 9 do 13 lat, zarówno do samodzielnego czytania i przepracowania, jak też wspólnie z rodzicami (zawiera wskazówki dla rodziców i opiekunów).

Wartościowy, mądry poradnik.  Oprawa twarda, szyta. Zawiera miejsca do wypełniania. Polecam.