Słowenia. Mały kraj wielkich odległości


Autorka: Zuzanna Cichocka
Wydawnictwo Poznańskie

 

 

 

Debiut Zuzanny Cichockiej, slawistki i tłumaczki języka słoweńskiego, to książka podróżniczo-reporterska o Słowenii.

Autorka dzieli się swoimi obserwacjami i doświadczeniami związanymi zarówno z krótszymi, jak i dłuższymi pobytami w Słowenii, nazywanej „Szwajcarią po słonecznej stronie Alp”. Podejmuje tu próbę zrozumienia tego maleńkiego, ale wyjątkowo fascynującego państwa, jego historii, słoweńskiej tożsamości narodowej oraz sytuacji społecznej. W poszczególnych rozdziałach kreśli wielobarwny obraz kraju, pokazując go przez pryzmat ludzkich losów, zawiłości historii, bogactwo tradycji, kultury, architektury, polityki, języka, społeczeństwa i geografii. Opisuje tu drogę Słoweńców do niepodległości, transformację ustrojową, słoweńskie życie emigrantów z innych republik dawnej Jugosławii, popularne święta, stepową melancholię, warunki życia, sytuację kobiet, emigrantów i społeczności LGBTQ+, majestatyczne widoki Alp Julijskich czy pełen troski stosunek Słoweńców do natury.

Podróżując po Słowenii podgląda życie mieszkańców miast i wiosek, wstępuje do muzeów, kawiarni, barów i sklepów, odkrywa urokliwe zakamarki, poznaje historie ludzi i miejsc. W taki sposób zwiedza tchnącą spokojem Lublanę, w której spaceruje śladami słynnych architektów, w tym Jože Plečnika, absolwenta wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych, którego architektura została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W rozmowach z mieszkańcami często porusza wątki słoweńsko-posjugosłowiańskie, dotyka trudnych tematów, takich jak nacjonalizm czy dyskryminacja na tle narodowościowym. Całość okrasza anegdotami, legendami i ciekawostkami.

Książka wzbogacona jest kolorowymi fotografiami. Zawiera przypisy końcowe. Ciekawie, dobrze napisany reportaż. Oprawa twarda, szyta. Polecam.