Kryzys wieku średniego. Poradnik filozoficzny Kieran Setiya

Kryzys wieku średniego. Poradnik filozoficzny

Kryzys wieku średniego. Poradnik filozoficzny Kieran SetiyaAutor: Kieran Setiya                                                      Wydawnictwo: Fundacja Kultura Liberalna

 

Prezentowany poradnik wyróżnia się na tle tak wielu innych, ponieważ – jak sugeruje podtytuł – odnosi się w większym stopniu do zmiany w sposobie myślenia o swoim życiu, niż dokonywania w nim widocznych zmian.

K. Setiya (filozof, etyk, wykładowca w Massachusetts Institute of Technology) nie proponuje zatem praktycznych porad sugerujących konieczność podjęcia się konkretnych czynności, jak np. znalezienie nowej pracy czy pozbycie się uciążliwych nawyków. Jest to raczej próba przybliżenia – mających swe źródło w filozofii – metod przystosowywania się do wieku średniego. Oprócz informacji zawartych w rozdziale krótko opisującym historię zjawiska, które narodziło się w 1965 r. (wtedy to w jednym ze swoich esejów kanadyjski psychoanalityk E. Jaques po raz pierwszy posłużył się terminem “kryzysu wieku średniego”), otrzymujemy kilkanaście pomysłów na “zarządzanie środkową fazą życia”. Autor wyjaśnia m.in., na czym polega paradoks hedonizmu i przy tej okazji podpowiada, że obsesyjne dążenie do szczęścia nie uczyni nas szczęśliwymi ludźmi, ale np. wygospodarowanie sobie miejsca na takie aktywności, które niekoniecznie służą tylko zaspokajaniu potrzeb i bez których moglibyśmy się obejść, znacznie wpłynie na samopoczucie i jakość naszego życia.

Jako że Setiya unika naukowego żargonu i publikacja nie wymaga od czytelnika przygotowania filozoficznego, odbiorcą książki może być każdy, kto mierzy się z poczuciem bezsensu i zadaje sobie pytanie: “Jak przeżyć swoje życie?”. Pozycja zawiera przypisy końcowe, wydana w oprawie miękkiej, klejonej. Polecam zainteresowanym.