Poza nawiasem Marzena Hryniszak

Poza nawiasem

Poza nawiasem Marzena HryniszakAutorka: Marzena Hryniszak                                 Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

Marzena Hryniszak – z wykształcenia filolożka – debiutowała w 2022 r. kryminalną powieścią: “Nie Twój interes” (do nas nie dotarła). Tym razem oddaje do rąk czytelników powieść obyczajową, której główną bohaterką jest bezdomna alkoholiczka.

Czterdziestoletnia Żaneta, niegdyś kobieta sukcesu, dyrektorka prężnie działającej firmy, obecnie funkcjonuje jako wykluczona ze społeczeństwa kobieta. Choć jej życie przypomina nieustanną walkę o proste rzeczy – miejsce do spania, jedzenie i drobne na alkohol – sama postrzega je nieco inaczej. Bezdomność i nałóg pozwalają bohaterce żyć od chwili do chwili, “bezwładnie dryfować” i niczego nie oczekiwać. Żaneta nazywa siebie “biernym widzem w teatrze życia”. Twierdzi, że możliwość obserwacji innych uwalnia ją od myślenia o sobie, swojej przeszłości, zadręczania się oraz poczucia winy. W głębi duszy jednak wie, że to tylko droga na skróty, forma ucieczki od bolesnej rzeczywistości. Dzięki licznym retrospekcjom poznajemy sekrety zagmatwanej przeszłości bohaterki. Wychowana w bogatym domu jedynaczka poniosła przykre konsekwencje młodzieńczej miłości, której despotyczni rodzice nie byli w stanie zaakceptować.

W tej obyczajowej powieści pojawia się więcej bohaterów każda z postaci skupia naszą uwagę dzięki sprawnie zarysowanym portretom psychologicznym oraz wątków, które stopniowo łączą się w jedną układankę. W warstwie ogólnej autorka porusza ważne problemy związane z tematem relacji międzyludzkich i prowokuje czytelnika do gorzkich refleksji. Wplatając natomiast w fabułę ciekawy kryminalny wątek dodatkowo sprawia, że trudno jest się od lektury oderwać. „Poza nawiasem” to bardzo udana, dobrze napisana powieść. Polecam.

Oprawa miękka, klejona.