Kamogawa. Tropiciele smaków

Autor: Hisashi Kashiwai                                                        Grupa Wydawnicza Relacja

 

Oryginalna powieść stomatologa wykształconego w Osace, który po studiach wrócił do Kioto, aby prowadzić tu własną praktykę, jak również oddać się twórczej pracy. Do tej pory ukazało się pięć tomów cyklu, który na polskim rynku debiutuje właśnie prezentowaną pozycją. Na podstawie tomu drugiego powstał serial. Bohaterowie – ojciec (emerytowany policjant; gotujący) i córka (sprawująca, rzekłbym, opiekę administracyjną nad rodzinnym biznesem) – prowadzą małą restaurację. Ktoś powie: cóż za kolejny kameralny banał.

Ale! Po wejściu do środka wszystko się zmienia. Klienci bowiem nie tylko są głodni. Oni tęsknią za czymś co jest daleko, natomiast w subtelny sposób łączy się z daną potrawą. Można powiedzieć, że właściciele restauracji prowadzą na zapleczu agencję detektywistyczną. Misja specjalna trwa dwa tygodnie. Na podstawie zebranych od klienta informacji bohaterowie odtwarzają zaginiony smak, który wydawał się już nie do odtworzenia.

Rozdziały stanowią odrębne opowieści. Poszukiwane dania wywołują różne emocje, klienci kierują się innymi pobudkami. Jednych kłuje dzieciństwo, inni myślami jedzą pizzę z dziadkiem lub są na dawnej randce. Klimatyczna, refleksyjna, stoicka proza z odwołaniem do tradycji kuchni japońskiej. Oprawa miękka, klejona.