Tomik wariata. Rozważania egzystencjalne

Autorka: Dorota Kościukiewicz – Markowska Wydawnictwo Movart

 

Dorota Kościukiewicz – Markowska (I raz na liście) to terapeutka psychologii pozytywnej, neurokognitywistka, założycielka Pracowni Dobrostanu. Na „Tomik wariata” składają się dość proste formalnie – zazwyczaj rymowane – wiersze. Natomiast na poziomie treści realizuje się podtytuł „Rozważania egzystencjalne”.

Niewątpliwie autorka pod tym względem dotyka spraw ważnych (samotność, empatia, przemijanie, przejawy człowieczeństwa). A że budowa tekstów nie jest skomplikowana, wyłuskanie przekazu nie sprawia kłopotów. Poezja jednak może odstraszać przymusem interpretacji. W przypadku „Tomiku wariata” takie ryzyko nie występuje. Bohater liryczny jest człowiekiem współczesnym, może naszym sąsiadem, może współpracownikiem, który szuka lekarza dusz.

Stara szkoła poetycka komponuje się tutaj z nowinkami technologicznymi. Tomik bowiem zawiera ilustracje wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Kto wie, czy właśnie na tym połączeniu nie dałoby się zbudować planu jakichś zajęć biblioterapeutycznych dla czytelników dorosłych. Wiersze nie są wolne od humoru. Oto przykład, wiersz „Cicho dajka”: Daję cicho, niegłośno. Nie robię z tego afery. Dam tu, dam tam, gdzie potrzebę mam. A potrzeb mam sporo, bo widzę ten cały świata bałagan i głowię się jak go poskładam. Daję więc w ciszy, bez krzyczenia akuku na facebooku”. Oprawa twarda, szyta.