Wróżda


Autorka: Agata Kunderman
Wydawnictwo: Initium

 

 

 

Udany debiut Agaty Kunderman, autorki bloga „Konkret Babka”, na którym dzieli się historiami o swojej rodzinie.

„Wróżda” to poruszająca historia matki, która straciła kilkuletnie dziecko, połączona z wątkiem kryminalnym i sensacyjnym. Bohaterką jest Joanna, ponad trzydziestoletnia architektka, która nie może się pozbierać po tragicznej śmierci czteroletniej córki Tosi. Po trzech latach wychodzenia z głębokiej depresji postanawia przeprowadzić się z Wrocławia do Poznania i tam zacząć wszystko od nowa. Tuż przed wyjazdem wyprowadza ją z równowagi niepokojący telefon od nieznajomego mężczyzny, a następnie wysłane przez niego zdjęcie przedstawiające jej siedmioletnią córkę. Wbrew rozsądkowi budzi się w niej nadzieja, że jej dziecko żyje.
Wzburzona kontaktuje się ze swoim dawno niewidzianym przyjacielem Marcinem, dziennikarzem pracującym w redakcji „Głosu Wrocławia”.

Przyjaciel próbuje ostudzić jej emocje, opowiada o grupach wsparcia, zwierza się też jej z tego, że od lat zbiera informacje dotyczące niewyjaśnionych spraw zaginięć i śmierci dzieci. Joanna przeglądając te materiały natrafia na artykuł sprzed dekady o śmiertelnie potrąconej dziewczynce z Podlasia, w którym pojawia się nazwisko tego samego policjanta, co w sprawie Tosi. Nie daje jej to spokoju. Ma przeczucie, że obie sprawy mogą się ze sobą w jakiś sposób łączyć. Namawia więc przyjaciela, żeby pojechał z nią na Podlasie i pomógł jej odkryć prawdę. Autorka bardzo wiarygodnie oddaje emocje, myśli i przeżycia zrozpaczonej, zmagającej się z depresją matki po stracie dziecka. Porusza też temat dotyczący prawa zemsty.

Wciągająca, pełna emocji, świetnie skonstruowana powieść z niebanalną intrygą kryminalną. Okładka miękka, klejona. Polecam.