Skarb pana Arnego


Autor: Selma Lagerlöf
Wydawnictwo: Media Rodzina

 

Nowe polskie tłumaczenie powieści „Skarb pana Arnego” (1904, pierwsze wydanie polskie 1911) pióra wybitnej szwedzkiej pisarki, przedstawicielki realizmu fantastycznego, laureatki Nagrody Nobla. Powieść została osnuta na kanwie prawdziwych wydarzeń związanych ze zbrodnią, jakiej dokonano na plebanii w Solberdzie 15 lutego 1586 roku.

W powieściowej fabule tytułowy pan Arne, zamożny luterański duchowny, zostaje w brutalny sposób zamordowany wraz z rodziną i służbą. Bandyci kradną wielką skrzynię pełną srebrnych monet i podkładają ogień w pobliżu starej plebani. Jedyną ocalałą osobą z tej rzezi jest przybrana siostra wnuczki pastora, Elsalill, która ukryła się za dużym piecem. Pogrążona w rozpaczy, pozbawiona bliskich i domu dziewczyna trafia do miasta do ciasnej chatki obwoźnego sprzedawcy ryb Torarina. Całymi dniami ciężko pracuje na pomoście przy czyszczeniu ryb. W odciętym od świata z powodu zamarzniętego morza mieście poznaje wytwornego, szarmanckiego przywódcę szkockich wojowników, sir Archiego, który próbuje ją zdobyć i przekonać do tego, aby wyjechała z nim do Szkocji, gdzie wybuduje dla niej pałac. Elsalill zaczyna upatrywać w tym mężczyźnie szansę na odmianę swojego losu. Wkrótce jednak dzięki duchowi swojej zamordowanej siostry odkrywa przerażającą prawdę o swoim ukochanym.

Fabuła łączy intrygę i dramat z wątkiem miłosnym, ukazując dylematy moralne Elsalill, która z jednej strony chce wybrać osobiste szczęście, wierząc w nawrócenie ukochanego, z drugiej zaś strony nosi w sobie głęboki żal i pragnie pomścić zabójców swoich bliskich. Czytelnik poznaje też perspektywę mordercy, sir Archiego, który czuje się prześladowany przez ducha zamordowanej dziewczyny, dręczą go wyrzuty sumienia, ale chce odkupić swoją winę byciem dobrym mężem dla Elsalill. Ważnymi bohaterami tej opowieści są też duchy zamordowanej na plebanii rodziny, którzy nie mogą znaleźć spokoju w grobie i oczekują zadośćuczynienia.

Napisana w niezwykle sugestywny sposób dramatyczna historia w klimacie grozy. Okładka twarda, szyta. Polecam miłośnikom powieści w konwencji realizmu fantastycznego.