Gdzie są moje zwłoki?


Autorka: Małgorzata Starosta
Wydawnictwo Mięta

 

 

Kolejna na naszej liście książka wrocławskiej pisarki, z wykształcenia polonistki, to komedia obyczajowo-kryminalna z wątkiem historycznym dotyczącym germanizacji polskich dzieci w czasie drugiej wojny światowej; poprzednio: „Cynamonowe gwiazdy” p. 22/2022.

Książka przedstawia zabawne perypetie niebanalnego, zaskakująco zgranego duetu detektywistycznego. Tworzą go: Jeremi Organek, wiodący samotne, uporządkowane życie pięćdziesięciolatek o wyglądzie George’a Clooneya i spokojnym usposobieniu, który pracuje jako patolog we wrocławskim szpitalu, a także blogerka i historyczka Linda Miller, żywiołowa, charakterna dwudziestopięciolatka o płomiennorudych włosach.

Akcja zaczyna się od pewnego feralnego dnia z życia przystojnego patologa, kiedy po serii zaskakujących wydarzeń w tajemniczy sposób znikają ze stołu w prosektorium zwłoki młodej kobiety. Na domiar złego kierownik zakładu, profesor Mieczysław Kurzawa, uznaje go za niepoczytalnego i wysyła na przymusowy urlop zdrowotny. Przypadkowym świadkiem całej sytuacji jest Linda, zbierająca materiały do artykułu o pracy patologa, która proponuje Jeremiemu pomoc w rozwikłaniu „zagadki znikniętych zwłok”.

Bohaterowie rozpoczynają prywatne śledztwo, a ich jedynym tropem jest wyjęty z gardła denatki stary klucz z wygrawerowaną runą, który wiedzie ich do neogotyckiego pałacu w Mokrzeszowie i tajemnic sięgających czasów drugiej wojny światowej. Gdy w trakcie tego śledztwa natrafiają na kolejne zwłoki, w sprawę angażują się policjanci z wydziału zabójstw komendy wojewódzkiej, podkomisarz Michał Bączek i nadinspektor Kazimierz Wilczyński, oraz prokurator Kalina Rumin.

Wraz z rozwojem akcji sytuacja coraz bardziej się komplikuje, pojawiają się kolejne zagadki i mnóstwo nieprzewidzianych okoliczności, a na światło zaczynają wychodzić dziwne powiązania bohaterów, dawne tajemnice i zaskakujące fakty historyczne związane ze zbrodniczą działalnością organizacji Lebensborn zajmującej się germanizowaniem zrabowanych polskich dzieci. Losy kilku z nich poznajemy we wstawkach retrospekcyjnych.

Wciągająca, pełna zaskakujących zwrotów akcji i czarnego humoru, z barwnymi postaciami i wartką akcją powieść. Okładka miękka, klejona. Polecam fanom komedii kryminalnych.