Mogło być gorzej

Autorka: Einat Tsarfati                                              Wydawnictwo Tatarak

Poziom BD I

 

Dydaktyzm bajek jest tak stary jak świat, ale mądry dydaktyzm niekoniecznie, a już na pewno nie jest regularny. Dzieło Einat Tsarfati, uznanej izraelskiej ilustratorki i autorki, stanowi przykład, czego można dokonać w minimum treści. Wielu autorów literatury dla dzieci przykłada zbyt małą wagę do znaczenia słów. Słowa znaczą. A jak dużo? Jak dużo widać właśnie w „Mogło być gorzej”. Tytułowe powiedzonko sprawdza się doskonale w funkcji refrenu wygłaszanego jak mantra przez Jurka – jednego z dwóch rozbitków na środku oceanu. Jurkowi towarzyszy przerażony Alberto.

Brzmienie imienia tego drugiego wskazywałoby może, że to właśnie on jest lekkoduchem, który nie traci rezonu nawet w sytuacji krańcowo dramatycznej. Tym razem chodzi o Jurka. Niestraszne mu nawet latające ryby z biegunką, los Jonasza (bohaterowie zostają połknięci przez wieloryba), w konsekwencji ryzyko pójścia w ślad Jacka Dawsona z „Titanica”. Bohaterowie reprezentują dwie skrajnie różne postawy wobec rzeczywistości.

Długo można by charakteryzować Alberto i Jurka. Kto z nich ma rację? Kto jest bliżej Boga albo po prostu prawdy? Rozwiązanie akcji jest dość łagodne, ale to, co dzieje się po drodze, awansuje literaturę dla dzieci na wyższy niż zazwyczaj poziom. W tym szaleństwie jest bowiem metoda. Bohaterowie znajdują się w coraz trudniejszym położeniu, co tym bardziej eksponuje ich główne cechy. Element przygody na wielkiej wodzie dodaje tej historii koniecznej podstawy, trampoliny, która bawi dzieci, ale gdy już się od niej odbiją, ujrzą wiele trudnych pytań o przyszłość. Oprawa twarda, szyta.