Smak tabaki


Autorka: Daria Kaszubowska
Wydawnictwo Mięta

 

 

Pierwsza na liście książka kaszubskiej pisarki, dziennikarki związanej z miesięcznikiem społeczno-kulturalnym „Pomerania” i działaczki społecznej to połączenie powieści obyczajowej z romansem oraz licznymi wątkami kaszubskimi.

Akcja powieści rozgrywa się w Wejherowie. Główną bohaterką jest zbliżająca się do czterdziestki, przytłoczona prozą życia Wanda –  sfrustrowana swoją nużącą pracą księgowa, niedoceniana żona i altruistyczna matka trójki dzieci. Po czternastu latach małżeństwa z Szymonem, który wymiguje się od obowiązków rodzicielskich i domowych, nie okazuje jej miłości ani szacunku, tylko ciągle ją krytykuje i poniża, czuje, że ich związek się wypalił. Pewnego dnia dowiaduje się od koleżanki z pracy o powstającym w ich mieście zespole pieśni i tańca dla dzieci i dorosłych. W dzieciństwie uczyła się tańców ludowych, więc na pierwszym spotkaniu zgłasza się do zatańczenia jednego z nich. Jej partnerem jest inicjator tego przedsięwzięcia, Leon, charyzmatyczny pięćdziesięciopięcioletni prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej oraz aktor z telenoweli „Z jak zazdrość”.

Już od pierwszego tańca iskrzy między nimi. Wanda przyjmuje propozycję prowadzenia zajęć, a służbowe kontakty z szefem szybko przeradzają się w namiętny romans. Kochanek w przeciwieństwie do męża spełnia jej najskrytsze potrzeby, jest opiekuńczy i romantyczny. Nie jest jednak pozbawiony wad, potrafi być bowiem zazdrosny i porywczy. Boryka się też z traumami z dzieciństwa (został porzucony przez matkę) i ciągnącą się sprawą rozwodową z byłą żoną, która stara się go zniszczyć, publicznie go oczerniając i szkalując. Wanda przeżywa rozterki, czy iść za głosem serca i ułożyć sobie życie z Leonem, czy próbować ratować swoje nieudane małżeństwo ze względu na dobro dzieci. Autorka wplata w opowieść kaszubską mowę, barwnie opisuje kaszubskie zwyczaje, kulturę i tradycje.

Sprawnie napisana i z poczuciem humoru życiowa historia. Zawiera sporo scen erotycznych. Okładka miękka, klejona. Polecam fanom gatunku i kaszubskich klimatów.