Ach, zapach! Przewodnik po fantastycznym świecie zapachów

Autorki: Katarzyna Białousz, Anna Budyńska Wydawnictwo Buchmann

 

Intrygujący przewodnik tematyczny z elementami przewodnika podróżniczego. Ludzki węch jako bohater musi budzić ciekawość. Z perspektywy wydawniczej zajęcie się takim tematem było doskonałym ruchem ze strony autorek. Zaczynają w sumie od ujęcia medycznego i odpowiedzi na pytanie „Jak działa nasz węch” – oczywiście w uproszczeniu.

To przypomnienie dobrze nastraja czytelnika przed po trosze literacką, po trosze reporterską podróżą po Europie (nie wyłączając Polski na czele z Puszczą Białowieską), a wszystko w celu odbycia nauk, dzięki którym staniemy się bardziej świadomymi wąchaczami świata. Sprzyja temu fakt, że miejsc bezwonnych praktycznie nie ma. Autorki dotarły między innymi do palarni kawy w Berlinie – The Barn (absolutna europejska czołówka), rozmawiają z jej właścicielem. W tym miejscu kawa naprawdę króluje, nic nie jest w stanie zmącić jej zapachu (ciekawostka przyrodnicza – bariści mają zakaz używania perfum).

W rozdziałach znajdziemy i wywiady, i teksty o bardziej reporterskim nacechowaniu lub relacji z podróży, ale wszystko unosi się w kontekście zapachów ujmowanych tu na dobrą sprawę stricte naukowo. Jest też mowa o zapachach kościelnych i bibliotecznych (vide rozdziały „Święty dym” i „Książkowa przyjemność”). Aż trudno uwierzyć, że dopiero w 1991 roku Richard Axel i Linda Buck, nagrodzeni potem Nagrodą Nobla, odkryli mechanizm działania naszego węchu. Na koniec trochę o zamykaniu zapachów w butelce, przypisy i bibliografia. Oprawa twarda, szyta.