Księżniczka Bari

Autor: Hwang Sok-Yong                                            Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

Literatura południowokoreańska nie jest na Zachodzie tak popularna jak kinematografia tego kraju. Tymczasem możemy w niej odnaleźć ciekawe tropy, nowe impulsy, czy po prostu poznać kulturę tak dalece odmienną od naszej, a równocześnie w jakimś sensie wyposażoną w podobne, uniwersalne przesłania. Hwang Sok-Yong jest od dawna koreańskim kandydatem do literackiej Nagrody Nobla. Jego powieści traktujące o samotności, wyobcowaniu, próbie samoocalenia jednostki w obliczu konfliktu wojennego są doceniane i wielokrotnie nagradzane.

„Księżniczka Bari” opowiada o losach dziewczynki, pochodzącej z Korei Północnej, której przyszło doświadczyć cierpienia wynikającego bezpośrednio z faktu urodzenia w kraju zarządzanym przez despotycznych władców. Bari, bo takie imię nosi bohaterka stopniowo traci wszystkich członków swojej rodziny, którzy umierają bądź to na skutek głodu, bądź też w efekcie represji politycznych. Ucieczka za granicę także jest dla niej pasmem udręki. Kiedy próbuje się zakorzenić w społeczności emigrantów w Londynie, złośliwe fatum dopada ją i tam, zabierając jej małą córeczkę. Jedyną ulgę na tej ciernistej drodze tułaczki przez życie i kontynenty przynoszą jej wizyty w zaświatach.

Bari ma bowiem szczególne zdolności, które umożliwiają jej swobodną wymianę myśli ze zmarłymi członkami rodziny, a nawet z nieżyjącym, ukochanym psim towarzyszem. Przebywający po drugiej stronie bliscy pojawiają się przy niej w trudnych momentach, udzielają rad i pozwalają przetrwać to, co najbardziej bolesne. Historia Bari to uniwersalna opowieść o trudnym dzieciństwie, emigracyjnych traumach i wyobcowaniu, ale także o nadziei i zdolności do wybaczania, która przywraca spokój ducha. Koreańska powieść to z pewnością literatura dla bardziej wyrobionych literacko odbiorców. Polecam. Oprawa miękka, klejona. Anna Karczewska