Podróż przez krainę ramenu. Kulinarny przewodnik po Japonii oraz 33 autentyczne przepisy

Autor: Marcin Wojtasik                                            Wydawnictwo Paśny Buriat

 

Japonia niezmiennie fascynuje turystów z naszego kręgu kulturowego, choć sama równie chętnie obserwuje i adaptuje wedle własnych potrzeb różnego typu koncepty i osiągniecia, wywodzące się z innych tradycji i doświadczeń. Te zapożyczenia mają zarówno charakter okcydentalistyczny, jak i bliższy mentalnie i geograficznie ślad azjatycki. Szczególnie silny wpływ należy zawdzięczać Chinom. Jak się bowiem okazuje, nawet sztandarowe danie kuchni japońskiej – ramen pochodzi od chińskich kucharzy, którzy pod koniec XIX wieku serwowali tę potrawę swoim pobratymcom, przybywającym wówczas do Japonii w celach edukacyjnych.

O pochodzeniu tego unikalnego japońskiego „rosołu” pisze Maciej Wojtasik w książce będącej równocześnie przewodnikiem po kraju „kwitnącej wiśni” i książką kucharską próbującą pomóc polskiemu czytelnikowi, podążającemu szlakiem japońskiej sztuki kulinarnej. Stąd też obok ciekawostek turystycznych i kulturowych znajdziemy tu wiele przepisów na rameny z różnych zakątków Japonii. W świetle niezliczonej ilości wariantów tytułowego dania, którego jednym z kluczowych składników jest mięso, czytelników zaskoczyć może fakt, że funkcjonuje ono w tamtejszej kuchni dopiero od II połowy XIX wieku, zaś do tego momentu Japończycy byli poza jedzeniem ryb i owoców morza jaroszami, co miało wynikać z tradycji buddyjskiej.

Dużym walorem wizualnym tej publikacji są zdjęcia autorstwa Macieja Komorowskiego, który w miskę ramenu potrafił tchnąć ducha sztuki funkcjonalnej. Książka zapewne zainteresuje wielbicieli kultury i tradycji Japonii. Oprawa miękka, klejona