Człowiek, który bał się żyć


Autor: Miguel Angel Montero
Wydawnictwo Aktywa

 

 

Książka hiszpańskiego antropologa, nauczyciela i podróżnika to poruszająca opowieść o pokonywaniu trudności, wewnętrznym przebudzeniu oraz sile miłości. Do napisania jej zainspirowała autora historia jego ojca.

Bohaterem jest ponad czterdziestoletni Marcos, który jest w głębokim kryzysie psychicznym. W ciągu kilku ostatnich lat stracił rodzinną firmę, żonę, synka, dom i matkę. Jest przekonany, że jego życie jest pasmem ciągłych porażek, a świat piekłem, z którego najlepiej uciec. Gdy zamierza odebrać sobie życie i skoczyć w przepaść, podchodzi do niego tajemniczy starszy mężczyzna, Samin, który pyta go, dlaczego boi się żyć. Opowiada mu historię nosorożca, który ponad dwadzieścia lat spędził na okrągłym wybiegu, a po uwolnieniu nadal poruszał się w ten sam sposób co w niewoli. Próbuje wyrwać go z kręgu negatywnego myślenia, a gdy jego starania okazują się bezskuteczne, proponuje mu tygodniową podróż. W taki sposób Marcos trafia na Drogę świętego Jakuba i przemierza kolejne etapy wędrówki do Santiago de Compostela.

W pierwszym dniu towarzyszy mu Samin, który niczym mędrzec udziela mu ważnych życiowych lekcji. Tłumaczy mu, że to on sam jest odpowiedzialny za sytuacje, które mu się przydarzają w życiu. Uczy go kontemplowania otoczenia, skupiania się na chwili obecnej i własnych zmysłach. Zachęca go też do zmiany sposobu myślenia, oczyszczenia umysłu, pozbycia się mentalnych barier, zmierzenia się z własną historią. W następnych dniach wędrówki bohater otrzymuje kolejne lekcje od spotkanych po drodze pielgrzymów. Dokonuje autoanalizy swojego życia i doświadcza wewnętrznego przebudzenia.

Książka ukazuje głęboki proces przemiany Marcosa, który doprowadzi go do pełni życia. Wartościowa, skłaniająca do refleksji książka, która ma charakter terapeutyczny i może służyć jako poradnik samopomocy. Okładka miękka, klejona; mały druk. Polecam.