Detektyw Wróbel i struty dziób


Autor: Tomasz Samojlik
Wydawnictwo: Agora dla dzieci
Poziom: BD I/II

 

Znakomity autorski duet, Tomasz Samojlik i Adam Wajrak, powraca na listę z kolejnym przyrodniczym komiksem dla dzieci, będącym kontynuacją przygód detektywa Wróbla w pewnym ponurym mieście zbrodni (poprzednio: „Detektyw Wróbel i złamane pióro” p. 6/2023).

Tym razem młody detektyw w przebraniu Sherlocka Holmesa prowadzi śledztwo w sprawie śmieciowego jedzenia rozprowadzanego przez ptasie gangi. Najpierw przyłapuje na gorącym uczynku szpaki sprzedające innym ptakom jedzenie z koszy na śmieci. Natychmiast powiadamia o tym procederze ptasią policję, której przedstawicielka – jak się wkrótce okazuje – jest również zamieszana w aferę śmieciowego jedzenia. Z tego powodu nasz bohater „ma przedziobane” i musi działać „inkoguto”. W trakcie śledztwa odkrywa, że źródłem kłopotów jest jedzenie wyrzucane przez ludzi. Przekonuje się też, jak bardzo śmieci szkodzą ptakom. Jedną z poszkodowanych jest kaczka Ananana, która pomaga mu w rozwiązaniu problemu śmieciowego jedzenia.

Prezentowany komiks, podobnie jak poprzedni tom, składa się z dziesięciu rozdziałów przeplatanych wstawkami popularnonaukowymi na temat ptaków żyjących w mieście, dodatkowo wzbogaconymi zdjęciami Adama Wajraka. Młodzi czytelnicy znajdą tu ciekawe informacje na temat wróbli, mazurków, sójek, jerzyków, kaczek krzyżówek, bocianów i kruków. Dowiedzą się, z jakimi problemami muszą radzić sobie ptaki w miastach, jak wpływa na nie jedzenie bogate w węglowodany, dlaczego zmniejsza się populacja wielu gatunków ptaków, co robią nurogęsi na Wisłostradzie, a bociany na wysypiskach śmieci. Walor edukacyjny świetnie łączy się w tym komiksie z rozrywkowym. Mamy tu dowcipne, dynamiczne ilustracje, żarty słowne, zabawną galerię postaci oraz wciągające wątki ekokryminalne. Okładka utwardzona, szyta. Polecam.