Nie mogę ci powiedzieć

Autor: Jakub Bączykowski              Wydawnictwo Mięta

 

Jakub Bączykowski zadebiutował powieścią „Stanie się coś złego” , wydaną także w 2023 roku, co zdaje się wskazywać na fakt, że swoją przyszłość w świecie literatury traktuje poważnie. Jego druga książka to rasowy kryminał z silnie rozbudowanym tłem obyczajowym. Opowieść ma kilku pełnoprawnych i pełnokrwistych bohaterów.

Każdy z nich wnosi do niej niepowtarzalną energię i problemy, które determinują motywacje działań oraz napędzają akcję powieści. Mamy tu więc dwudziestoparoletniego Damiana, który jest gejem i niedawno wszedł w nowy związek z mężczyzną fascynującym, acz cokolwiek nazbyt tajemniczym, aby nasz bohater mógł czuć się w tej relacji w pełni komfortowo. Kolejną ważną postacią jest Leon, ojciec Damiana, który obdarzył swego syna miłością bezgraniczną, chcąc mu tym samym wynagrodzić brak matki, który niegdyś porzuciła ich obu stawiając na samorealizację. Jest w końcu siostra Leona, a zarazem ciotka Damiana – Simona, która od pierwszych stron powieści próbuje przetrawić informację o diagnozie raka trzustki, co nie pozostawia większych złudzeń wobec jej przyszłości, ale równocześnie stwarza unikalną szansę na realizację dawno pogrzebanych marzeń i odkrycia nieznanej wersji samej siebie.

Obok tych wiodących mamy także mocno zarysowane postaci drugoplanowe – marnotrawną matkę Damiana – Izę, która wraca do kraju w bliżej nieokreślonym celu czy chłopaka Damiana – Łukasza, którego przeszłość zdaje się mocno ciążyć na obecnym życiu. Morderstwo, które jak to bywa w powieści kryminalnej, stanowi główną oś napięcia, wokół której koncentruje się akcja, komplikuje i tak już złożoną konstelację wzajemnych relacji. „Nie mogę ci powiedzieć” to naprawdę solidny kryminał, który z pewnością zadowoli zwolenników gatunku. Godne uwagi. Oprawa miękka, klejona. Anna Karczewska