Zapach dolarów. Reportaże i opowiadania

Autor: Adam Tomczyk                                                  Wydawnictwo Czytelnik

 

Pierwsza na liście publikacja Adama Tomczyka, pasjonata historii, literatury i etnografii, autora opowiadań, esejów i reportaży. Pisarz pochodzi ze wsi Przybysławice pod Tarnowem. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku wyjechał do Chicago i pracował jako robotnik budowlany, aby zarobić na dom w Żabnie nad Dunajcem.

Niniejszy reportaż jest opowieścią o emigracyjnych doświadczeniach autora, ale też innych emigrantów, którzy licznie wyruszali do Stanów Zjednoczonych z południowych ziem polskich. W książce pojawiają się zatem autentyczne historie osób i zdarzeń, w których pisarz sam uczestniczył oraz relacje przedstawiające osobiste wspomnienia poszczególnych bohaterów. Należy jednocześnie zaznaczyć, że niektóre wątki postanowił autor wzbogacić o fabułę. Tomczyk w pewnym sensie pokazuje temat emigracji w ujęciu historycznym – od czasów Franciszka Józefa, przez lata dwudzieste i trzydzieste II Rzeczypospolitej, aż do lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Autor opisuje, jak wyglądały nadzieje ludzi decydujących się na wyjazd za Wielką Wodę (za chlebem, w poszukiwaniu zarobku czy wolności), opowiada o tęsknocie, rozłące z rodziną, rozczarowaniu, ale też zachwycie tych, którzy znaleźli nowe, lepsze miejsce do życia czy sukcesie innych, którzy wrócili do kraju ze sporym plikiem dolarów. Książka o tym, jak spełnił się “amerykański sen” mieszkańców podtarnowskich wsi to też barwna galeria postaci i historia regionu. Napisana przystępnym, plastycznym językiem – niekiedy w tonie lirycznym, innym razem żartobliwym – godna polecenia propozycja lekturowa dla zainteresowanych tematem. Oprawa miękka, klejona.