Własna sfora

Autor: Maria Thore Nilsson
Wydawnictwo Zakamarki
Poziom: BD I

 

 

 

Autorska książka wielokrotnie nagradzanej szwedzkiej ilustratorki to urzekająca opowieść o akceptacji i przyjaźni w psim świecie.

Bohaterem jest samotny jamnik, który mieszka w eleganckim, przytulnie urządzonym domu, chodzi na dwóch łapach, korzysta z toalety, ma wyrafinowany gust, a do tego jest miłośnikiem kawy, fikuśnych kapeluszy i krzyżówek. No cóż, zdecydowanie odbiega od typowego przedstawiciela swojego gatunku. Z okna obserwuje, jak w pobliskim parku świetnie się razem bawią inne psy. I chociaż czasami jest nieco zniesmaczony ich zachowaniem – wszak sikają gdzie popadnie i obwąchują sobie pupy – to bardzo pragnie przynależeć do tej sfory i znaleźć sobie przyjaciela.

Pewnego dnia postanawia wyjść ze swojej strefy komfortu i nawiązać relacje z psami w parku. Próba ta kończy się jednak niepowodzeniem. Gdy zrezygnowany wraca do domu, niespodziewanie ktoś puka do jego drzwi. Okazuje się, że to biały pudel, pies ze sfory. Mimo że oba psy pod wieloma względami bardzo się od siebie różnią, spędzają razem miło czas. Nasz bohater przekonuje się, że przyjaciel to ktoś, kto „lubi cię takim, jakim jesteś”. Książka pokazuje, że nie trzeba się zmieniać ani dopasowywać się do innych, aby zyskać przyjaciół.

Opowieść ożywiają wspaniałe, pełne uroczych szczegółów ilustracje. Przedstawiają one naszego bohatera biorącego relaksującą kąpiel przy świecach czy siedzącego w fotelu z filiżanką kawy obok poduszki z napisem „Kawa czyni cuda”. Książka z pewnością zachwyci wszystkich miłośników psów (i kawy). Będzie świetnym punktem wyjścia do rozmowy z dziećmi na temat odmienności, poczuciu wyobcowania, akceptacji i przyjaźni. Jest pięknie wydana, ma płócienny grzbiet i psie wyklejki.

Okładka twarda, szyta. Bardzo polecam.