Uciekinierzy


Autor: Ulf Stark
Wydawnictwo: Zakamarki
Poziom: BD II

 

Ostatnia powieść uznanego szwedzkiego pisarza wydana w Szwecji już po jego śmierci to niezależna kontynuacja „Trylogii o Stureby”; poprzednio w tym cyklu prezentowaliśmy „Mój przyjaciel Percy, Buffalo Bill i ja” p. 12/2020.

Bohater, nazywany jest tu swoim drugim imieniem Gottfrid, odziedziczonym po dziadku, którego teraz odwiedza w szpitalu. Starszy, mający chore serce i problemy z chodzeniem mężczyzna, który przepracował pół życia na wielkich statkach jako mechanik i zawsze był w ruchu, ciężko znosi pobyt w szpitalu. Czuje się jak zamknięte zwierzę w klatce, ciągle przeklina, kipi złością, jest zgorzkniały i opryskliwy, przez co pielęgniarki mają go dość, a jego syn zaczyna go unikać i coraz rzadziej go odwiedza. Zupełnie inne podejście do niego ma wnuczek, który nie zraża się jego zachowaniem i w pewną sobotę odwiedza go potajemnie przed rodzicami. Przynosi mu jego ulubione smakołyki: kanapki ze śledziem i piwo. To właśnie podczas tego spotkania obmyślają szalony plan ucieczki dziadka, który jeszcze raz chce zobaczyć swój dom.

Weekendowy pobyt na wyspie zmienia dziadka, który staje się milszy dla otoczenia. Przywieziona stamtąd fotografia żony i słoik dżemu borówkowego wpływają na niego kojąco. Natomiast z perspektywy chłopca zakazana misja pociąga za sobą lawinę kłamstw. Bohater przeżywa tu sporo dylematów, z jednej strony pragnie uszczęśliwić dziadka, z drugiej zaś strony martwi się o jego zdrowie i reakcję swego ojca. Na koniec spełnia jeszcze jedno życzenie dziadka, który chce się nauczyć pięknej mowy, aby zadziwić swoją żonę, gdy się z nią spotka po śmierci.

Książka w szczery, realistyczny sposób pokazuje relacje międzypokoleniowe – tę napiętą, trudną między synem i ojcem oraz tę pełną akceptacji i wzajemnego zrozumienia między dziadkiem i wnuczkiem. Porusza trudne tematy dotyczące starości i śmierci. Z tekstem doskonale współgrają proste, malowane kredkami ilustracje Kitty Crowther.

Nostalgiczna, w skandynawskim klimacie powieść o więzi wnuczka z dziadkiem, tęsknocie i śmierci. Okładka twarda, szyta, z tasiemkową zakładką. Polecam.