Wypieki defensywne. Przewodnik dla czarodziejów i czarodziejek


Autorka: Ursula Vernon
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Poziom: BD IV

 

Kolejna na liście książka cenionej amerykańskiej pisarki, twórczyni komiksów, laureatki nagrody Hugo, tym razem napisana pod pseudonimem T. Kingfisher (jako że jest bardziej mroczna od jej poprzednich książek po wielu perypetiach wydawniczych musiała ją wydać własnym sumptem). Poprzednio: „Myszy i magia” p. 11/2020.

Prezentowana książka to wciągająca powieść fantasy z wątkiem kryminalnym, politycznym i piekarsko-cukierniczym. Główną bohaterką jest czternastoletnia czarodziejka Mona. Włada ona dość nietypową magią, która działa na ciasto. Swoje umiejętności wykorzystuje w piekarni ciotki i wujka, którzy się nią opiekują, odkąd straciła w wieku siedmiu lat rodziców. Nastolatka z pasją wypieka chleby, bułki, babeczki i ciastka, a ku uciesze klientów zaklina je, by tańczyły. Pewnego poranka znajduje w piekarni ciało zamordowanej magicznej dziewczyny. Sprawą zajmuje się urzędnik królewski – mroczny inkwizytor Oberon, który oskarża Monę o morderstwo. Nastoletniej piekarce wprawdzie udaje się przekonać księżną, że jest niewinna, i odzyskać wolność, ale od tej pory nie może już czuć się bezpiecznie. W mieście bowiem grasuje Wiesennozielony Człowiek, który zabija magiczne osoby. Wkrótce bohaterka odkrywa nikczemny spisek uknuty przez inkwizytora, który chce przejąć władzę w mieście, a ona jest jedyną czarodziejką, na jaką może liczyć księżna. Mona z pomocą swojego przyjaciela Patyka, mięsożernego zakwasu Boba, dzielnego piernikoludka i szalonej kobiety na martwym koniu próbuje stawić czoła niebezpiecznym wrogom. Jest ona gotowa poświęcić własne życie w celu ratowania świata.

Autorka pokazuje przemianę bohaterki, od pozbawionej pewności siebie nastolatki, która uważa się za nic nie znaczącą pomniejszą czarodziejkę, aż do heroicznej wojowniczki. Książka porusza wiele ważnych tematów dotyczących odpowiedzialności władzy, korupcji, dyskryminacji czy nierówności społecznych. Czytelnicy znajdą w niej też ciekawy system magiczny, sporą dawkę humoru (w tym sarkastycznego), rozbudowaną scenę zaciekłej bitwy, dużo opisów pysznych wypieków, lekcję budowania poczucia własnej wartości oraz motyw walki dobra ze złem.

Napisana lekkim stylem, wciągająca i przyjemna lektura. Okładka miękka, klejona.  Polecam.