Fuuj ohyda. Paskudne ciekawostki i obrzydliwe obrazki


Autor: Dan Marshall
Wydawnictwo: Znak

 

 

Książka australijskiego projektanta graficznego, ilustratora i pisarza to bogato ilustrowany przewodnik po najbardziej odpychających aspektach życia, wszelkiej maści obrzydliwościach i osobliwościach.

Autor przedstawia zaskakujące ciekawostki naukowe dotyczące kosmosu, Ziemi, ludzi, zwierząt i nauki, pokazując ich mniej przyjemną stronę i osłaniając związane z nimi dość kłopotliwe fakty. Mamy tu dużo informacji o wszelkiego rodzaju obrzydliwych substancjach, ponurych miejscach, nieprzyjemnych zapachach, odrażających zarazkach i robalach, przerażających właściwościach roślin oraz zadziwiających zwyczajach zwierząt. Autor ze swadą opowiada o najgorzej śmierdzącej planecie w Układzie Słonecznym, kwiatach wabiących owady zapachem podobnym do zgniłego mięsa, pasożytniczych grzybach przejmujących kontrolę nad mózgiem mrówki, osobliwych muzeach, żabach taplających się w odchodach słonia indyjskiego, pasożytniczych roztoczach mieszkających na naszych rzęsach oraz larwach używanych we współczesnej medycynie. Zabiera czytelników do tak nieprzyjemnych miejsc na świecie jak np. wschodnia część Londynu, pod którą znajdują się monstrualne góry oślizgłego tłuszczu, jaskinia w Malezji wypełniona odchodami nietoperzy czy meksykańska wyspa pełna rozkładających się starych lalek.

W książce znajdziemy też propozycje domowych eksperymentów. Dowiemy się na przykład, jak zrobić wulkan, bombę z gazem cuchnącym, woreczek trawienny, superśluz, mumię czy błotną kałużę wabiącą motyle. Wszystkie „paskudne fakty” podane są w przystępny, lekki, często dowcipny sposób, a dodatkowo opatrzone ikonką pokazującą poziom ich ohydności. Czytelnicy mogą też samodzielnie je ocenić za pomocą ohydomierza. Z warstwą tekstową doskonale współgrają zabawne ilustracje w żywych, wyrazistych kolorach.

Atrakcyjna publikacja, która z pewnością przyciągnie uwagę dzieci w wieku szkolnym. Okładka twarda, szyta. Polecam.