Wulkany. Ogień i życie


Autor: Jon Chad
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Poziom: BD II

 

Kolejny tom w serii wydawniczej „Naukomiks”, łączącej atrakcyjną formę komiksową z rzetelnie podaną wiedzą z różnych dziedzin nauki; poprzednio: „Psy. Od drapieżców do obrońców” p. 6/2023. Autorem prezentowanej książki jest Jon Chad, amerykański twórca komiksów i ilustrator.

Akcja rozgrywa się w ponurej przyszłości, kiedy Ziemia jest całkowicie zamarznięta, przez co ludzie mieszkają pod powierzchnią i szukają sposobów gromadzenia ciepła. Najpopularniejszym z nich jest plądrowanie miast przeszłości w poszukiwaniu rzeczy do spalenia.

Główna bohaterka, Aurora, która należy do ekipy zajmującej się mapowaniem paliwa, marzy o lepszym życiu. Pewnego razu dziewczynka – wraz z nauczycielką Pallas, bratem Solem i siostrą Luną – trafia do biblioteki, gdzie znajduje książkę o wulkanach. Zagłębia się w jej lekturze, a następnie dzieli się zdobytą wiedzą ze swoim rodzeństwem. W prosty, obrazowy sposób stara się im wyjaśnić, czym są wulkany. Próbuje też ich przekonać, że ciepło wulkanów można wykorzystać do uratowania i polepszenia życia ich plemienia.

Autor sprytnie wplata w przygodową fabułę sporą dawkę wiedzy z zakresu geologii i geofizyki. Czytelnicy znajdą tu ciekawe informacje o powstawaniu wulkanów, ich budowie, typach i rodzajach. Dowiedzą się, jak dochodzi do erupcji wulkanu, poznają też najsłynniejsze wulkany świata. Na końcu książki zamieszczony jest słowniczek pojęć.

Atrakcyjna publikacja przekazująca informacje naukowe w interesujący i zrozumiały sposób. Świetna propozycja dla uczniów szkoły podstawowej. Oprawa twarda, szyta. Polecam.