Bez końca. Uwolnij umysł i wygraj wewnętrzną walkę


Autor: David Goggins
Wydawnictwo Galaktyka

 

 

Kolejna publikacja amerykańskiego byłego żołnierza elitarnej jednostki specjalnej Navy SEAL, ultramaratończyka, triathlonisty, filantropa i mówcy, w której wykorzystuje wątki autobiograficzne do zaprezentowania własnej filozofii życiowej.

Podobnie jak w debiutanckiej książce „Nic mnie nie złamie” (p. 12/2023) autor odnosi się tu do swojego trudnego dzieciństwa, traum związanych z przemocowym ojcem i pokazuje, jak siłą swojego umysłu zmienił nastawienie do życia. Goggins sam określał siebie jako przegrywa, ale wielka wola zmiany i wytrwałość pozwoliły mu ukończyć mordercze szkolenie amerykańskiej marynarki wojennej oraz liczne biegi czy wyścigi kolarskie. Książka napisana po sukcesie, jakim było dotarcie debiutu pisarskiego na listę bestsellerów „New York Timesa”, pokazuje również, że szczęście i zadowolenie w życiu nie są wieczne, ciągle trzeba też walczyć z przeciwnościami losu, które mogą nadejść niespodziewanie, jak chociażby wtedy, gdy „na świeżo położonym asfalcie pojawi się dziura i wytrąci cię z równowagi” (s. 55). Tego samego dnia, kiedy książka Gogginsa trafiła na listę bestsellerów, jego życie znalazło się w zagrożeniu. Doszło u niego do migotania przedsionków, którego nie można było przerwać środkami farmakologicznymi i jedynym sposobem unormowania rytmu serca było użycie impulsu elektrycznego do zresetowania zaburzeń.

Książka nie jest poradnikiem, nie przekazuje prostych rad, ale dotyka pewnych rzeczy, które człowiek często ma gdzieś poukrywane, z którymi nie chce się mierzyć, które odpuszcza. Goggins, zwykły człowiek, który musiał i ciągle musi mierzyć się z przeciwnościami losu, pokazuje, że nikt nie stoi na straconej pozycji w walce o swój los. Jego książka zaś może inspirować do zmiany i motywować do działania. Pozycja zawiera czarno-białe zdjęcia. Okładka twarda, szyta. Polecam.