Tata Oli i piłkarska gorączka


Autor: Thomas Brunstrom
Wydawnictwo Dwukropek

 

 

Kolejny tom zabawnego cyklu o nietuzinkowym, zwariowanym tacie Oli autorstwa duńskiego dziennikarza i recenzenta filmowego; poprzednio: „Tata Oli rusza do akcji” p. 6/2023.

W tej części niezwykle zaangażowany w życie córki tata namawia ją na dodatkowe zajęcia z piłki nożnej. Od razu zaopatruje ją w odzież i sprzęt piłkarski, a siebie – w strój kibica i trąbkę. Z ekscytacją towarzyszy Oli we wszystkich treningach i meczach, biegając wzdłuż linii bocznej i wykrzykując swoje „złote rady”. Nie odpuszcza córce nawet w domu – puszcza jej filmiki z meczów na YouTubie, każe jej wcześnie chodzić spać i narzuca jej dietę stosowaną przez reprezentację kraju. Wieczorami zaś opracowuje swoje „genialne strategie” na mecze.

Obserwując zachowanie taty Oli widzimy, że o wiele bardziej emocjonuje się treningami i meczami córki niż ona sama. Ola bowiem cały czas próbuje studzić zapał taty, a przede wszystkim powiedzieć mu, że chce zrezygnować z tych zajęć. W końcu jednak po wielu perypetiach tata i córka wszystko sobie wyjaśniają i postanawiają zająć się wspólnym pieczeniem ciasta (no cóż, tu Ola również musi pohamować zapęd taty, który już planuje udział w mistrzostwach świata w ciastach czekoladowych).

Autor z poczuciem humoru rozprawia się ze sportowymi ambicjami rodziców, którzy przy pomocy dziecka próbują zrealizować swoje niespełnione marzenia lub wyleczyć się z własnych kompleksów. Pokazuje też perspektywę dziecka, które stara się spełniać oczekiwania rodziców, bo nie chce ich rozczarować.

Humorystyczny charakter historyjki podkreślają dynamiczne, dowcipne ilustracje Thorbjørna Christoffersena, które świetnie też oddają sportowe emocje bohaterów. Każdy tomik można czytać niezależnie. Okładka twarda, szyta. Polecam.