Ludzie z kości

Autorka: Paula Lichtarowicz                                        Wydawnictwo Insignis

 

Autorka „Ludzi z kości” urodziła się i wychowała w Wielkiej Brytanii, wydaje się zresztą, że w dalszym ciągu tam mieszka, ale jej przodkowie pochodzą z Polski. Najnowsza powieść Pauli Lichtarowicz w dużej mierze opiera się na doświadczeniach jej babci, która w latach 40-tych minionego wieku została zesłana na Syberię. Akcja tej historii rozpoczyna się jednak nieco wcześniej. Jej bohaterka szesnastoletnia Lena jest dziewczyną inteligentną, dość czupurną i bardzo mocno związaną ze swoją rodziną. Marzy o studiowaniu medycyny, ale pod wpływem perswazji matki wychodzi za mąż za młodego oficera, którego być może darzy niejakim szacunkiem, ale na pewno nie miłością.

Brak uczucia powoduje, że życie młodych małżonków w niczym nie przypomina sielanki. Trudno wyrokować jak wyglądałoby ono w normalnych warunkach, ale sytuacja diametralnie się zmienia wraz z wybuchem wojny. Lena z małą córeczką przebywa wówczas u rodziców, co jak się okazuje było fatalnym wyborem, ponieważ wraz z najbliższymi zostaje aresztowana i zesłana na Syberię. Tam doświadcza olbrzymiego cierpienia, ale równocześnie znajduje miłość, która jednak nie należy do najprostszych i nie jest akceptowana przez jej rodzinę.

Dzięki tym przeżyciom Lena przechodzi przyśpieszony kurs dojrzewania, który powoduje że ta młoda, niegdyś dość niefrasobliwa i kapryśna kobieta, zyskuje nowy, bardziej świadomy rys osobowości. „Ludzie z kości” to pełnokrwista powieść obyczajowa z rozbudowanym kontekstem historycznym. Zdecydowanie zasługuje na uwagę czytelników. Oprawa miękka, klejona. Anna Karczewska