Samotne kobiety

Autor: Victor LaValle                                                      Wydawnictwo MAG

 

Pierwsza na liście pozycja współczesnego amerykańskiego twórcy literatury grozy – gatunku statystycznie rzadko uprawianego w porównaniu z tym co cieszy się największym wzięciem na rynku. Wydawnictwo MAG wydrukowało w 2022 roku „Odmieńca”. Teraz przyszła pora na kolejną powieść Victoria LaValle’a, w której umiejętnie łączy on poważną analizę Ameryki z początków dwudziestego wieku z niepokojącą atmosferą, suspensem dla suspensu.

Rok 1915. Główna bohaterka (czarnoskóra Adelaide Henry) jest naprawdę intrygującą postacią. Mianowicie, krąży po świecie z tajemniczym kufrem, którego stara się nie otwierać, ponieważ w takiej sytuacji zaczynają wokół znikać ludzie. W pewnym momencie ląduje na pustkowiu Montany zamieszkiwanym przez inne, tytułowe, samotne kobiety. Można powiedzieć, że tworzą one tutaj grupę specjalną, która stara się przeżyć w oddaleniu od – ujmijmy rzecz ogólnie – centrali. Ale nie oznacza to bynajmniej spokoju.

Autor sprytnie wrzuca do tego powieściowego barszczu sporo grzybów. Czytaj: sporo odmienności. Pole problemowe rozszerza się na zagadnienia takie jak: rasizm, tożsamość seksualna, tożsamość płciowa, wreszcie społeczeństwo, które jako zbiorowość potrafi być bardzo groźne i mieć bardzo podłe wartości prowadzące do zadziwiająco łatwej decyzji o zbrodni, o tolerowaniu faktów niewpisujących się w zaściankowe widzenie świata nie wspominając. Nad wszystkim unosi się atmosfera grozy. Autor tworzy jednocześnie sztukę dla sztuki, a przy tym pozostaje wytrawnym realistą, na którego powieść można patrzeć jak na dokument dawnych czasów. Oprawa twarda, szyta.