Na zgodę. 5 kłótni, które wzmocnią wasz związek

Autorka: Joanna Harrison                                  Wydawnictwo WAB

 

Psychoterapeutka par radzi! I czyni to z zupełnie niezłymi efektami. Przede wszystkim naświetla kontekst kłótni, próbuje ukierunkować myślenie czytelnika na zrozumienie motywów działania danej osoby, przeciwnika w kłótni. Zakres tematyczny jest satysfakcjonujący – rodzina, praca, dzielenie się obowiązkami, miłość fizyczna, wychowanie dzieci.

Autorka nie aspiruje do ostatecznych rozstrzygnięć, do podsuwania gotowych – czyli prawdopodobnie niedoskonałych – rozwiązań. Harrison sięga natomiast po konkretne przypadki z własnej praktyki. To wartościowa lekcja bycia w związku, w bliskiej, intymnej relacji z drugim człowiekiem. Niemożliwe jest – zdaje się przekazywać autorka – bezkonfliktowe jej prowadzenie.

Ale można już przy odrobinie wysiłku zdobyć się na rozmowę i zostawić przestrzeń na nie tylko swój głos. Idealna kłótnia powinna przeobrazić się w negocjacje z udziałem stron, które nie mają problemu z wyłapaniem własnych różnic. Zainteresowani czytelnicy, którzy nie mogą pozwolić sobie na terapię, mogą ze spokojem sięgnąć po tę książkę. Czytanie ze zrozumieniem przyniesie korzyść. Oprawa miękka, klejona.