Najciekawszy człowiek na świecie. Ekscentryczne życie Petera Freuchena

Autor: Reid Mitenbuler                                          Wydawnictwo Hi!Story

 

Oczekiwania wobec idoli masowej publiczności zmieniły się znacząco na przestrzeni minionych stu lat. Niegdyś, aby na trwałe zagościć w wyobraźni czytelników popularnej prasy trzeba było wykazać się nie lada wyczynami. Dziś wystarczy być celebrytą lub youtuberem z mającym duże zasięgi kanałem. Na progu XX wieku bohaterami relacji prasowych zostawali m.in. wielcy podróżnicy.

Takim człowiekiem był Peter Freuchen, duński polarnik, pisarz, aktor, antropolog i działacz duńskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Powiedzieć o nim, że był barwną postacią, to jakby nic nie powiedzieć. Wystarczy streścić tu choćby jedną z jego przygód. Otóż, podczas jednej ze swoich wędrówek po Grenlandii Freuchen został całkowicie zasypany zamarzającym śniegiem. Broda przykleiła się do sań i zamarzła, więc oderwał ją od ciała razem z kawałkami skóry. Następnie ze swoich odchodów uformował narzędzie, którym wybił otwór w śniegu, dzięki czemu wydostał się z zaspy. Przez parę godzin tułał się na mrozie w efekcie czego odmroził stopy. Doszedł więc do wniosku, że należy amputować palce. Tę operację przeprowadził na sobie sam.

Oczywiście ta sytuacja należała do mocno ekstremalnych, ale dalsze życie także obfitowało w wydarzenia pasjonujące. Na uwagę z pewnością zasługuje fakt, że Freuchen jako jeden z pierwszych przestrzegał przed katastrofą klimatyczną czy też podkreślał konieczność wspierania społeczności lokalnych na Grenlandii. Sam zresztą ożenił się z kobietą z ludu Inuitów. Tytułowe określenie bohatera jako najciekawszego człowieka na świecie w tym wypadku absolutnie nie jest przesadzone. Zdecydowanie polecam. Oprawa miękka, klejona. Anna Karczewska