To tylko pierwsze wrażenie

Autorka: Chaz Hayden                                                Wydawnictwo WeNeedYa

Poziom: BD III/IV

 

Powieść młodzieżowa oparta na autobiograficznym doświadczeniu. Chaz Hayden choruje na rdzeniowy zanik mięśni, podobnie jak główny bohater jego debiutanckiej powieści (Harris). Autora można też poznać za pośrednictwem kanału YouTube. A więc powieściowy nastolatek Harris przeprowadza się z Kaliforni do New Yersey. W motywie przeprowadzki i konieczności adaptacji nie byłoby może nic odkrywczego, gdyby nie fakt, że bohater cierpi na wspomnianą chorobę.

Ona determinuje wszystko wokół. Mimo to Harris próbuje ze wszelkich sił chłonąć świat i życie, a problemy z tzw. zagadaniem czy small talkiem w nowym miejscu rozwiązuje dzięki ogromnej wiedzy na temat semantyki kolorów. Znawcy psychologii astrologicznej pytają o znak zodiaku, Harris pyta o ulubiony kolor. To wystarcza mu, aby określić charakter osoby. Ale nic nie zmieni tego, że jest przykuty do wózka inwalidzkiego i potrzebuje nieustannej opieki.

Pewnego dnia jego codzienną egzystencję odmienia pielęgniarka Miranda – charyzmatyczna, artystyczna osobowość, która wygrywa „casting” na opiekunkę dla Harrisa. Niewątpliwy urok, ale i lekkomyślność młodej kobiety doprowadzą bohatera do uzyskania pełnej samodzielności myślenia i czynu (również w sferze uczuć), lecz także na krawędź, za którą jest już tylko poważne ryzyko. Literacki projekt autora należy ocenić jako udany i uniwersalny. Wzruszenie miesza się w tekście z wartką akcją i pozytywnym klimatem. Nie można zapomnieć o wątkach edukacyjnych i poznawczych związanych z przypadłością bohatera. Oprawa miękka, klejona.