Miejskie ogródki – moje mikroświaty


Autor: Remi Courgeon
Wydawnictwo: Widnokrąg
Poziom: BD II

 

 

Autorska książka uznanego francuskiego rysownika to połączenie historii działkowiczów (inspirowanych prawdziwymi postaciami), atlasu roślin i ciekawostek przyrodniczo-ekologicznych.

Przewodnikiem po ogródkach działkowych jest dziewięcioletni chłopiec, który mieszka w ich pobliżu. Lubi obserwować ze swojego balkonu toczące się w ogródkach życie, a jeszcze bardziej – odwiedzać je. W pierwszej kolejności przedstawia szefa i twórcę tego niezwykłego miejsca – Gustawa Melona, nazywanego Panem Prezesem, który od lat z pasją realizuje swoją misję zalesiania. Następnie zapoznaje nas ze swoją przyjaciółką, Okruszynką, która na balkonie ma klinikę dla roślin. Chłopiec oprowadzając po ogródkach działkowych, przybliża historie ich użytkowników. Poznamy m.in. pochodzącą z Algierii babcię Fatimę, panią Śliwkę – mistrzynię konfitur i „królową przeszczepów”, młodego inżyniera, który zaprojektował inteligentny ul, specjalistę od kompostowania, fankę aplikacji o ogrodnictwie, Demonię z działki nr 13 z czarnym domkiem, diwę śpiewającą do kwiatów, rodzinę Do Santos, która wyjątkowo starannie pielęgnuje swój ogród, oraz mającego zupełnie odmienne podejście do tej kwestii – Bada Seeda, twórcę apokaliptycznych wierszy lubiącego się zaszywać na swej zarośniętej pokrzywami działce.

Oprócz historii i barwnych portretów działkowiczów czytelnik znajdzie w tej książce ciekawostki na temat różnych gatunków roślin, roli pszczół w ekosystemie, ocieplenia klimatu, odchwaszczania czy permakultury. Książka w pomysłowy sposób ukazuje, jak bogaty i różnorodny jest świat, zarówno na przykładzie miejskich ogródków, jak również ich użytkowników mających różne talenty, zainteresowania i dziwactwa. Ta różnorodność została znakomicie uchwycona na urokliwych, nasyconych kolorami ilustracjach. Inspirująca, wartościowa książka z proekologiczny przesłaniem.

Okładka twarda, szyta. Polecam. Poprzednio: „Kruszynka” p. 22/2017.