Tatuaż na mózgu. Moje życie z chorobą Alzheimera


Autor: Daniel Gibbs
Wydawnictwo: Copernicus Center Press

 

 

 

Książka amerykańskiego emerytowanego neurologa oraz dziennikarki i popularyzatorki nauki to opowieść o chorobie Alzheimera.

Doktor Daniel Gibbs zawodowo zajmujący się chorobami mózgu, w tym chorobą Alzheimera, rozpoznał u siebie pierwsze symptomy tego schorzenia. Wszystko zaczęło się od zaburzeń powonienia oraz nieznacznego pogorszenia pamięci. Testy kompetencji poznawczych wykazały u niego bardzo dobre, uplasowane w 90 centylu, wyniki we wszystkich kategoriach oprócz pamięci werbalnej. Wykonane badania obrazowe mózgu lekarza pokazały zmiany charakterystyczne dla choroby Alzheimera w obszarach odpowiedzialnych za powonienie i pamięć werbalną.

Doktor Gibbs, świadomy przebiegu choroby, jej nieuchronności oraz tego, że zdiagnozowano ją na bardzo wczesnym etapie, podjął działania związane z opóźnianiem postępów otępienia. Jako spowalniacze dla choroby rekomenduje aktywność fizyczną i umysłową (czytanie książek, rozwiązywanie prostych zadań matematycznych, grę na instrumentach muzycznych) oraz kontakty towarzyskie.

Napisana na podstawie skrupulatnie prowadzonego pamiętnika książka to unikalne spojrzenie na chorobę z jednoczesnej perspektywy pacjenta i lekarza specjalisty. Spojrzenie prawdziwe, pokazujące nieuchronność utraty zdrowia, ale jednocześnie dające nadzieję poprzez wskazanie drogi do zachowania sprawności przez dłuższy czas, inspirujące też do podjęcia walki z chorobą.

Książka zawiera bibliografię, przypisy końcowe, indeks oraz czarno-białe zdjęcia. Okładka miękka, klejona. Polecam.