Alergia. Nasze uczulenia w zmieniającym się świecie

Autorka: Theresa MacPhail
Wydawnictwo: Czarna Owca

 

 

 

Książka amerykańskiej antropolożki medycyny, dziennikarki oraz profesorki nadzwyczajnej nauk ścisłych i technologicznych zgłębia problem alergii.

Autorka zajęła się tym tematem z osobistych powodów, związanych m.in. z nagłą śmiercią jej taty przed dwudziestoma latami wskutek użądlenia przez pszczołę. Po latach, kiedy okazało się, że sama jest alergiczką, wróciła do tragicznej historii ojca, aby zrozumieć, co się mu zdarzyło. Niniejsza książka jest nie tylko owocem jej kilkuletnich poszukiwań naukowej odpowiedzi na to pytanie, lecz także przystępnym omówieniem problemu globalnej epidemii chorób alergicznych w szerokim kontekście (m.in. biologicznym, medycznym, historycznym i społecznym).

Autorka łączy w niej opartą na najnowszych badaniach wiedzę o alergii i układzie odpornościowym, historię alergologii, rozmowy ze specjalistami, relacje reporterskie, historie alergików oraz osobiste doświadczenia. Swój wywód zaczyna od omówienia definicji alergii, funkcjonowania układu immunologicznego, podstawowych procesów biologicznych oraz historii testów alergicznych. W drugiej części książki przedstawia popularne teorie naukowe, które próbują tłumaczyć współczesną epidemię chorób alergicznych. W ostatniej zaś części opisuje metody leczenia alergii.

Ciekawie napisana, rzetelnie opracowana książka popularnonaukowa. Zawiera przypisy końcowe i bibliografię. Okładka miękka, klejona. Polecam.