Zaginiony wieloryb

Autor: Hannah Gold
Ilustracje: Levi Pinfold
Wydawnictwo Wilga
Kategoria wiekowa BD II/III

Książka autorstwa Hannah Gold po raz drugi pojawiła się na liście. Poprzedni tytuł „Ostatni niedźwiedź” prezentowaliśmy na 23. przeglądzie 2023 r.

„Zaginiony wieloryb” to przepiękna i wzruszająca opowieść o kojącym kontakcie człowieka z naturą, o tęsknocie i bezwarunkowej miłości, o wpływie człowieka na środowisko i przyjaźni ze zwierzęciem.

Głównym bohaterem książki jest 11-letni Rio, którego mama cierpi na depresję, przez co wiele tygodni musi przebywać w szpitalu. Na ten czas, chłopiec musi wprowadzić się do babci, której początkowo nie darzy szczególną sympatią. Rio długo nie może pogodzić się z rozłąką z matką, a ukojenie znajduje w wypatrywaniu wielorybów z nadbrzeża oceanu. To tam, chłopiec poznaje Marinę – mądrą dziewczynkę, która uczy go, jak rozpoznawać poszczególne wieloryby i jak śledzić ich trasę migracji. Wspólna pasja i nowa przyjaźń rodzi w chłopcu nadzieję na to, że jego mama wyzdrowieje. Kiedy Marina i jej tata zabierają Rio na wspólną wyprawę okazuje się, że chłopiec ma niezwykłą umiejętność, ponieważ słyszy wołanie wielorybów, a dzięki temu jednego z nich uratuje.

Nowa pasja pobudziła pewność siebie Rio i pomogła naprawić relację z babcią, Chłopiec przestał zarzucać sobie chorobę matki i zaczął żyć jak normalny 11-latek.

Hannah Gold nie unika trudnych tematów. Pisze o problemach, takich jak depresja, konflikt w rodzinie, rozstanie rodziców. Książka niesie także bardzo wartościowe, ekologiczne przesłanie, wedle którego to od ludzi zależy los tak niesamowitych zwierząt, jak wieloryby. Ocieplanie klimatu niesie ryzyko, że zwierzęta przestaną radzić sobie w naturalnych warunkach, a zanieczyszczenia wód są dla nich śmiertelną pułapką. Autorka zachęca czytelników do baczniejszego obserwowania przyrody i dbania o środowisko, bo to od nas, ludzi zależy przyszłość zwierząt.

Powieść zawiera wszystko to, co powinna mieć wartościowa książka dla dzieci, by zachęcać je do czytelnictwa – pobudzające wyobraźnię opisy, ciekawą warstwę fabularną, w której kryje się tajemnica, niebezpieczna przygoda i nadzwyczajne umiejętności bohatera, a także dużo ciekawostek, w tym przypadku, z życia wielorybów. Książka podzielona jest na krótkie rozdziały, ułatwiające samodzielne czytanie i piękne ilustracje w odcieniach szarości autorstwa Levi’ego Pinfolda, który słynie m.in. z ilustracji do Harry’ego Pottera. Bardzo polecam. Oprawa miękka, klejona.