Negocjatorzy policyjni. Zawsze chodzi o życie


Autor: Radomir Wit
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

 

 

 

Książka dziennikarza i reportera sejmowego stacji TVN24 to opowieść o pracy negocjatorów policyjnych.

W Polsce jest ponad 300 policjantów i policjantek, którzy oprócz swojej codziennej policyjnej pracy zajmują się sprawami wymagającymi udziału negocjatora. Wachlarz akcji, na które są oni wzywani, jest bardzo szeroki: rozmawiają z ludźmi grożącymi popełnieniem samobójstwa, pomagają rodzinie prowadzić negocjacje z porywaczami, interweniują w przypadku wzięcia zakładników przez przestępców. Oparta na rozmowie z Krzysztofem Balcerem, jak też z innymi negocjatorami, książka przybliża kulisy życia tych osób. Życia pełnego niepewności, w którym w każdej chwili telefon od dyżurnego może wyrwać z rodzinnej uroczystości, a jadący na akcję policjant nigdy nie wie, ile ona potrwa. Każde wezwanie dla zespołu negocjacyjnego oznacza człowieka, któremu trzeba pomóc, i nieważna jest pogoda czy miejsce, bo interwencja może być na dachu wysokiego budynku lub siedemdziesięciometrowym kominie.

Negocjatorzy opowiadają o swoich akcjach, poszukiwaniu punktu zaczepienia w rozmowach z tymi, do których zostali wezwani, dramatycznych i niebezpiecznych momentach. Krzysztof Balcer wraca do wydarzeń z sieradzkiego więzienia, gdzie strażnik zabił trzech policjantów, a on został wezwany do negocjacji. Rozmawiał z zamkniętym na wieżyczce mężczyzną przez okno na korytarzu budynku administracyjnego, gdy ten widząc policyjnych antyterrorystów zaczął strzelać, a pociski przeleciały tuż obok Balcera i jego partnerki. Ekstremalnie niebezpieczna sytuacja nie zniechęciła negocjatorów do dalszych prób porozumienia z napastnikiem i po kilkunastu minutach udało im się namówić go do zejścia i poddania się.

Ciekawa książka, prezentująca różne aspekty pracy policyjnych negocjatorów oraz ukazująca towarzyszące im emocje. Okładka utwardzona, szyta. Polecam.