Łoś i biblioteka na kółkach


Autorka: Inga Moore
Wydawnictwo Dwie Siostry
Poziom: BD O/I

 

 

Ceniona brytyjska ilustratorka i pisarka ponownie przenosi małych czytelników do przyjaznego świata leśnych zwierząt znanego z „Domu w lesie” prezentowanego na przeglądzie 10/2024.

Tym razem zaprasza do ciepłego domu rodziny łosi, która co wieczór zasiada przy kominku, aby słuchać bajek. Opowiada je z zapałem tata Łoś, ale po pewnym czasie zaczyna mu brakować pomysłów. Po bezowocnych poszukiwaniach książek z bajkami u sąsiadów udaje się on do biblioteki miejskiej. Wieczorne czytanie bajek przez łosia przyciąga z każdym dniem coraz więcej małych i dużych słuchaczy, aż w pewnym momencie zaczyna brakować miejsca w salonie. Łoś po konsultacji z bibliotekarzem-gęsią przerabia stary autobus ze złomowiska na bibliotekę na kółkach, aby mieszkańcy lasu sami mogli wypożyczać książki. W taki sposób zaraża pasją czytelniczą leśną społeczność, przy okazji zaś ją integruje.

Opowieść pokazuje moc książek i bibliotek oraz radość ze wspólnego czytania, co zostało wspaniale uchwycone na ciepłych, klimatycznych, akwarelowych ilustracjach przedstawiających zwierzęce rodziny w uroczej wiejskiej scenerii. Okładka twarda, szyta. Szczególnie polecam.