Nocny rycerz


Autor: Christopher Denise
Wydawnictwo: ToTamto
Poziom: BD O/I

 

Debiutancka książka obrazkowa amerykańskiego ilustratora to wspaniała, pobudzająca wyobraźnię historia małej, rycerskiej sowy, osadzona w bogatej średniowiecznej scenerii (z dodatkiem zabawnych odniesień do współczesności).

Sowiątko od wyklucia pasjonuje się rycerstwem i marzy o tym, aby dołączyć do jego grona. Gdy tylko pojawia się ogłoszenie o nowym naborze do Szkoły Rycerskiej, zgłasza się do niej i nie szczędzi sił, aby sprostać jej wymaganiom (musi na przykład poradzić sobie z ciężkim mieczem i skłonnością do dziennych drzemek). Po skończeniu szkoły Sowiątko zostaje rycerzem Nocnej Straży. Podczas jednej z wart na murach zamku zjawia się ogromny, głodny smok, który zamierza zjeść go na przekąskę. W obliczu niebezpieczeństwa nasz dzielny bohater wykazuje się dużym opanowaniem i wymyśla sprytny sposób na zmienienie groźnego wroga w przyjaciela.

Książka promuje rozwiązywanie konfliktu przez porozumiewanie się, szukanie wspólnego języka i unikanie agresji. Pełna zapału, rycerska sowa z pewnością skradnie serca wszystkich czytelników. Godna podziwu jest zarówno jej determinacja w realizowaniu marzenia o rycerstwie, jak też odwaga i pomysłowość w stawianiu czoła niebezpieczeństwu. Szczególnie zachwyca jej sympatyczny wizerunek na klimatycznych ilustracjach łączących ciemną paletę barw z świetlistym ciepłem.

Wartościowa, rozwijająca motywację wewnętrzną i pewność siebie dziecka lektura. Wydana w twardej oprawie, z dodatkową obwolutą. Gorąco polecam.