Umrzeć przez grzeczność


Autorka: Geena Davis
Wydawnictwo: Czarna Owca

 

 

Książka wspomnieniowa Geeny Davis, amerykańskiej aktorki, dwukrotnej zdobywczyni Oscara, łuczniczki, bojowniczki o prawa kobiet i założycielki instytutu zajmującego się problematyką gender w mediach.

Aktorstwo jest dla niej nie tylko realizacją dziecięcego marzenia, ale też drogą do przemiany w silną, pewną siebie kobietę. Głęboki wpływ na przebieg tego procesu miały grane przez nią role odważnych kobiet potrafiących zapanować nad swoim losem, w tym np. Thelmy w filmie „Thelama i Louise” czy Mackenzie Allen w serialu „Pani prezydent”. W książce odwołuje się do artykułu z „The Mary Sue” (2013) zatytułowanego: „Geena Davis jest w swoich rolach największą skurwielką w dziejach kina”, i w niezwykle dowcipny, ujmujący sposób wyjaśnia, jak została „zawodową skurwielką”. Prowadziła do tego dość długa i skomplikowana droga, bo nie łatwo jej było uwolnić się od wpojonej w dzieciństwie grzeczności.

Wychowała się bowiem w kochającej, skromnej rodzinie, która pokornie dostosowywała się do obowiązujących wówczas norm społecznych i nigdy nie rozmawiała o wstydliwych kwestiach. Geena od dzieciństwa była nietuzinkowa. Jako czterolatka marzyła, że dostanie pod choinkę rewolwer. Miała obsesję na punkcie potworów, otrucia i fikcyjnych chorób. Sąsiedzi uważali ją za dziwaczkę, a rówieśnicy za odmieńca. Jako dwunastolatka za zarobione na roznoszeniu gazet pieniądze zamówiła z katalogu rzeczy potrzebne do odnowienia salonu i przed powrotem rodziców z pracy sama wytapetowała cały pokój, zainstalowała karnisze i powiesiła zasłony. W wieku siedemnastu lat wyjechała w ramach wymiany szkolnej na rok do Szwecji, nie znając ani jednego szwedzkiego słowa. Po studiach na wydziale teatralnym Uniwersytetu Bostońskiego (bez zrobienia dyplomu) pojechała do Nowego Jorku, gdzie zaczynała od udawania manekina na wystawie eleganckiego butiku. Kolejnym etapem w jej karierze była praca modelki, aż w końcu trafiła na plan filmowy „Tootsie” Sydneya Pollacka. Tak zaczęła się jej wielka przygoda z aktorstwem.

W swoich wspomnieniach koncertuje się na karierze zawodowej oraz relacjach z rodziną, swoimi kolejnymi partnerami oraz koleżankami i kolegami z planów filmowych. Wspomina też o swoim późnym macierzyństwie. Opowieść utkana jest z wciągających historii i zabawnych anegdot. Zawiera wkładkę z fotografiami z archiwum rodziny Davisów. Okładka twarda, szyta. Polecam.