Autorka: Anja Portin Ilustratorka: Miila Westin Wydawnictwo Widnokrąg
Poziom: BD II
Wyróżniona w 2020 r. prestiżową Finlandia Junior Prize powieść fińskiej autorki to jedna z tych lektur, które pod warstwą wciągającej fabuły skrywają tematy poważne. Utrzymana w klimacie klasycznych opowieści dla dzieci, wprowadza młodego czytelnika w świat na poły realny, na poły magiczny, a więc zostawia sporą przestrzeń dla wyobraźni, a przy okazji objaśnia skomplikowaną rzeczywistość i odnosi się do kilku fundamentalnych wartości.
Pisarka na kartach książki powołuje do życia postać wrażliwego, ale samodzielnego chłopca. Dziewięcioletni Alfred na co dzień nie tylko musi dbać o swoje podstawowe potrzeby (jak zakupy czy gotowanie), ale też zmaga się z samotnością. Matka opuściła go tuż po tym, jak przyszedł na świat, a ojciec – w ciągłej pogoni za interesami – okazuje chłopcu niewiele zainteresowania. Bohater spotyka na swojej drodze Amandę, kobietę, której wrażliwe ucho potrafi wytropić każde osamotnione dziecko w okolicy. Wkrótce zamieszkuje z nią na Skraju Świata, skąd przyjdzie mu nadawać pokrzepiające, nocne radiowe audycje dla wszystkich “zapomnianych” dzieci. W opowieść tę autorka wplata jeszcze jednego istotnego bohatera – Aleksandra Popowa. W nawiązaniu do nazwiska rosyjskiego fizyka Portin buduje ten fragment książki (skądinąd jej oryginalny tytuł to: “Radio Popov”), w którym mowa o tajemniczym znalezisku, przechowywanym przez wiele lat w odziedziczonym po ciotce domku. Chodzi oczywiście o stare radio, dzięki któremu Alfred nawiązuje nić porozumienia z innymi, opuszczonymi dziećmi.
Powieść wzrusza chyba najbardziej w momentach, kiedy dostrzega się radość – otoczonego przez Wrażliwouchą Amandę troskliwą opieką – bohatera, który skrzętnie zapisuje w pamięci słyszane po raz pierwszy zaimki: “my”, “nam”, “nas”. Poza wzruszeniami i nienachalnymi morałami, lektura dostarczy też czytelnikom kilku zabawnych scenek i dialogów.
Pozycja w oprawie twardej, szytej, zdobiona czarno-białymi ilustracjami.