Autorka: Joanna Puchalska
Wydawnictwo: Muza
Joanna Puchalska jest autorką książek o tematyce historycznej. W poprzednich przeglądach omawialiśmy „Polki, które zmieniły wizerunek kobiet” (p. 21/18).
Tym razem Puchalska zajmuje się wybitnymi potomkami ziemiańskich rodzin. Opisuje obowiązujące w tych rodzinach wartości. Prezentuje postacie szlachetne, ludzi utalentowanych i pracowitych, którzy nie traktują swego dobrego urodzenia wyłącznie jako przywileju. Uważają, że „noblesse” to także obowiązek wobec kraju.
Poznajemy historię Sapiehów i Zdziechowskich. Maria jest przykładem dobrze wykształconej młodej panny. Uczy się w Anglii i Francji. Lato spędza z rodzicami pod miastem, w majątku Gołębiówka, a także w Sopocie, gdzie ojciec ma niewielką willę. Przyjaźni się z innymi młodymi ziemiankami. W 1934 roku wychodzi za mąż za Jana Sapiechę. Podczas wojennej zawieruchy ucieka z rodziną do Francji, gdzie działa w konspiracji, za co na dwa lata trafia do więzienia. Po wojnie zostaje w Anglii i wiedzie zwyczajne życie. Musi zapomnieć o tym, że jest księżną. W komunistycznej Polsce jest niemile widziana. Ciężko pracuje, aby utrzymać się na obczyźnie.
Podobny los spotyka innych bohaterów książki: Tarnowskich, Römerów, Żurowskich. Autorka bardzo ciekawie opisuje historię ludzi, radości i smutki, śluby, narodziny, chrzciny i pogrzeby, które gromadzą całą rodzinę. Lektura spodoba się miłośnikom ciekawych biografii, opowieści o polskich dworach, arystokracji i ziemianach. Oprawa twarda, szyta, dużo czarno-białych ilustracji.