Autorka: Louise Greig
Ilustratorka: Júlia Sardà
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Poziom: BD I
Nagradzana szkocka poetka i autorka książek dla dzieci Louise Greig oraz hiszpańska ilustratorka Júlia Sardà w pomysłowy, metaforyczny sposób pokazują młodym czytelnikom, jak działają wielkie emocje i jak stawić im czoła.
Bohaterem jest chłopiec Edzio, który podczas zamiatania jesiennych liści zostaje porwany przez zły nastrój. Historia zaczyna się od błahostki, która wytrąca bohatera z równowagi. Wtedy do akcji wkracza zły humor, który staje się jego towarzyszem i doradcą. To on podpowiada Edziowi, żeby zmiótł wszystko, co stoi mu na drodze. Powstają ogromne sterty, a wręcz góry liści z rowerami, samochodami, budkami telefonicznymi i autobusami. W kulminacyjnym punkcie całe miasto jest zasypane, a niebo przysłonięte mrocznymi, burzowymi chmurami. Dopiero wtedy pochłonięty zamiataniem chłopiec reflektuje się.
Druga część tej historii również zaczyna się od drobnostki – tym razem jednak pojawia się wietrzyk, który rosnąc w siłę, rozwiewa czarne chmury, oczyszcza miasto, przywraca barwy światu i podarowuje chłopcu latawiec. Wszystko to wpływa na zmianę nastroju bohatera, który uwolniwszy się od swojego dotychczasowego towarzysza, czuje się tak lekko, jakby unosił się w powietrze, zaczyna też dostrzegać piękno otaczającego go świata. Od tej pory Edzio stara się kontrolować swoje emocje, a zbliżająca się chmura czarnych myśli zawsze kojarzy mu się z nużącym zamiataniem.
Książka pokazuje, że negatywne emocje są nieodłączną częścią naszego życia, ale gdy dajemy się im porwać, przestajemy racjonalnie myśleć i wszystko zaczyna wymykać się nam spod kontroli. Podpowiada też, jak rozpoznawać trudne emocje i sobie z nimi radzić.
Niezwykła, pięknie opowiedziana i zilustrowana historia. Można ją czytać przedszkolakom, jednak użyte metafory będą bardziej zrozumiałe dla nieco starszych odbiorców. Oprawa twarda, szyta. Bardzo polecam.