„Przyjazny olbrzym”

David Litchfield, Przyjazny olbrzymAutor: David Litchfield                                          Wydawnictwo: Zielona Sowa

Poziom: BD I

 

Kolejna pozycja na liście Davida Litchfielda cenionego ilustratora; nagrodzonego „Waterstones Children’s Book Prize” za książkę „Niedźwiedź i pianino” (p. 14/19). „Przyjazny olbrzym” to bardzo udana publikacja o przypowieściowym charakterze.

Mieszkańcy miejscowości Górów tworzą mural powitalny na ścianie. Trudności sprawia ostatnia faza prac, czyli sam szczyt ściany. Nikt nie jest wystarczająco wysoki, a jak to w bajce – akurat nie ma (bo nie może być) pod ręką żadnej drabiny. W tym momencie kończy się konkret, a rozpoczyna piękna, odrealniona opowieść o tytułowym olbrzymie, którego można chyba zestawić z Bogiem, absolutem, kimś kto zawsze czuwa, choć jest niewidoczny, lubi działanie w ukryciu. Jego historię opowiada wnuczkowi dziadek. Chłopiec początkowo nie wierzy w istnienie olbrzyma, później nie może poradzić sobie z dowodem na owo istnienie.

Ta naprawdę urocza nowość o przyjaźni i tolerancji, z czytelnym zrozumiałym przesłaniem, będzie cennym nabytkiem dla bibliotek. Oprawa twarda, szyta.