Peter Pomerantsev To nie jest propaganda. Przygody na wojnie z rzeczywistością

„To nie jest propaganda. Przygody na wojnie z rzeczywistością”

Peter Pomerantsev To nie jest propaganda. Przygody na wojnie z rzeczywistościąAutor: Peter Pomerantsev                              Wydawnictwo: Wydawnictwo Krytyki Politycznej

 

Znakomity reportaż Petera Pomerantseva – cenionego brytyjskiego publicysty, filmowca. Autor urodził się w ZSRR, wiele lat mieszkał w Moskwie. Dzięki znajomości Rosji oraz licznym podróżom po świecie perfekcyjnie opanował język propagandy, nauczył się rozpoznawać jej elementy w mgnieniu oka.

Prezentowana książka jest opowieścią o tym, że w współczesnym świecie – zwłaszcza w sferze polityki – fakty nie mają znaczenia. Pomerantsev z wykorzystaniem biograficznego doświadczenia własnej rodziny (rodzice byli ścigani przez KGB) snuje błyskotliwe rozważania o zasadach, na których opiera się tworzenie informacji, następnie jej powielanie, oddziaływanie fake newsów. Pomerantsev dotarł do Pekinu, do Moskwy (sporo odniesień do Putina), USA (sporo odniesień do Trumpa), Meksyku. Przywiózł stamtąd fantastyczne historie, dzięki którym można nauczyć się krytycznego myślenia o ogarniającej nas pandemii dezinformacji.

Książkę powinien przeczytać każdy człowiek, który usiłuje myśleć samodzielnie o świecie zewnętrznym. Oprawa miękka, klejona.